Porady jak pielęgnować cerę mieszaną, tłustą, trądzikową po 30 roku życia

Bardzo mnie cieszy kiedy dostaję od Was miłe maile oraz prośby o poradę. Dzisiaj odpowiadam na pytanie Ani M., która zwróciła się do mnie o pomoc w doborze kosmetyków dla cery trądzikowej.

Ania napisała

Witam

W 2014 roku na blogu miała Pani rewelacyjny artykuł na temat pielęgnacji cery mieszanej w którym znalazłam dla siebie parę perełek. Może mogła by Pani napisać znowu taki fajny post z ciekawymi kosmetykami.

Moim problemem jest skóra mieszana i nawracający trądzik bardzo często w postaci bolących krost. Ostatnio trzy tygodnie walczyłam z niedoskonałościami i tu co mnie zaskoczyło – firma Vichy na której położyłam już dawno kreskę. Przez dwa tygodnie, co noc stosowałam detoksykujący krem Normaderm i z dnia na dzień skóra była co raz gładsza i krostek też mniej, aż od dwóch dni nie ma prawie nic. Mam już 33 lata więc też już pierwsze zmarszczki wokół oczu, zimą zdarza się że moja cera jest odwodniona.

Chciałabym przedstawić moją pielęgnacje:

Rano: myję twarz Perfectly Clean Multi-Action-Estee Lauder, tonizuję – woda termalna Uriage bądź lotion Lancome Energie de Vie, krem Day Wear spf 15. Z makijażem jest różnie, nie muszę się malować. Jeżeli już to stosuję : podkład Diorskin Nude Air i omiatam twarz Meteorytami Guerlain lub pudrem brązującym Sephora Sun Disk.

Wieczorem: demakijaż – Garnier różowy i emulsja micelarna Cetaphil. Do mycia używam myjki sonicznej (fineness mini) plus żel Effaclar. Do tej pory na noc używałam Lancome Visionnaire (zużyłam dwa słoiczki ) teraz serum E.L Advanced Night Rapair plus krem E.L Revitalizing Supreme Global (nie mogę ich ocenić bo dopiero początki stosowania). Krem pod oczy Yonelle H2O Infusion – po dwóch miesiącach odkryłam że jest perełką skóra wokół oczu zrobiła się bardziej napięta.

Pielęgnacja dodatkowa :

Raz w tygodniu na noc maseczka Orgins Drink Up Intensive.

Maseczka Origins Clear Improvemet Active – zauważyłam, że przy trądziku pomaga oczyścić twarz i zniwelować krostki.

Poszukuję do swojej pielęgnacji peelingu abym mogła używać go co najmniej dwa razy w tygodniu oraz pudru w kamieniu, żeby po 8 godzinach móc przypudrować czoło i nos.

Mieszkam w dwóch miejscach dlatego zmieniam wodę jedna miastowa chlorowana, druga taka ze studni zawierająca żelazo :(

Często wyjeżdżam za granicę i snurkowanie w słonej wodzie też robi swoje. Zauważyłam, że po każdych wczasach moja skóra jest nie do ogarnięcia.

Pozdrawiam, Ania M.

Co prawda Ania przekazała mi już na wstępie dość dużo informacji, ale w tym przypadku informacje te spowodowały, że musiałam nieco rozszerzyć ”wywiad” by pomóc jej jak najlepiej.

Ania z problemem trądziku boryka się od okresu dojrzewania. Z przeprowadzonych badań krwi wynika, że ma zaburzenia hormonalne – podwyższony testosteron, co wskazuje na hormonalną przyczynę problemów z trądzikiem  – androgeny wydzielane w nadmiarze nasilają wydzielanie łoju i są częstą przyczyną trądziku.

Najgorszy stan skóry jest po wyjazdach, bo lubię się kąpać w morzu i snurkować. Moja cera chyba nie lubi słonej wody.

Raczej mi się cera przesusza.

Cera trądzikowa to także cera wrażliwa. Po pierwsze trądzik wiąże się ze stanem zapalnym w skórze. Po drugie po okresie stosowania niewłaściwych, często wysuszających kosmetyków plus dochodzące do tego zmiany atmosferyczne – zbyt silne słońce pogarszają problem, dlatego u cer trądzikowych po wakacjach możemy zaobserwować zaostrzenie zmian zapalnych. Wysuszona słońcem skóra reaguje nadprodukcją sebum. Pamiętajmy również o tym, że słona woda również wysusza skórę.

Zapytałam Anię o jej nawyki. Zależało mi na tym aby dowiedzieć się czy stosuje daną pielęgnację regularnie, a także pod jakim kątem dobiera kosmetyki, w tym jak często je zmienia i dlaczego. To bardzo ważna informacja dzięki, której można wywnioskować o skuteczności stosowanej pielęgnacji, jaki wpływ na skórę mają przyjęte zwyczaje. Nie zawsze powodem jest wyłącznie niewłaściwy kosmetyk, ale zbyt częsta zmiana w pielęgnacji lub nieregularność w stosowaniu produktów.

Na pewno zawsze mam krem nawilżający. I jakiś na trądzik. Jeżeli zauważę inne objawy to wtedy szukam.”

W przypadku Ani wygląda na to, że nie stosowała ona stale konkretnej linii dla specyfiki swojej skóry i problemu. Dobór kosmetyków na podstawie subiektywnej oceny skóry na dany moment powinien stanowić w głównej mierze kontynuację przyjętej strategii pielęgnacji ogólnej.

Uważam, że należy obserwować skórę, ale jednocześnie powziąć kompleksowy plan pielęgnacyjny i spróbować stosować go przez dłuższy czas. Taki plan mógłby przewidywać zmienne, w toku obserwacji skóry. Może być też tak, że Ania stosowała dłużej daną pielęgnację – opisuje, że zużyła dwa kremy Visionnaire, natomiast ten kosmetyk mógł nie służyć jej cerze, wszak nie jest to krem dostosowany do potrzeb cery trądzikowej.

Podstawą pielęgnacji każdej cery po 30 roku życia powinny być antyoksydanty, które pomagają skórze całościowo, niezależnie od tego jakiego rodzaju jest. Ponad to działając przeciwrodnikowo, nie tylko przyczyniają się do zmniejszenia procesów zapalnych, ale niejednokrotnie pomagają pozbyć się niedoskonałości.

W zimę okazało się też że mam skórę odwodnioną. Ale picie codziennie dużej ilości wody i tygodniowa kuracja ampułkami z Clareny pomogło.”

Ania zmaga się również z pewną niestałością w stanach cery co wskazuje, że może stosować kosmetyki, które z czasem przesuszają skórę. Tu dochodzą również aspekty klimatyczne i hormonalne – w przypadku rozregulowanego układu hormonalnego stan cery może się zmieniać. Cera Ani może być reaktywna.

Moje rady dla Ani

Leczenie takiej cery powinno odbywać się na dwóch frontach – pomocy ze strony lekarza, który zadba o wyrównanie hormonów do odpowiedniego poziomu oraz drugi aspekt – pielęgnacyjny. W pierwszej kolejności jeśli chodzi o aspekt pielęgnacyjny sugeruję Ani dobór kosmetyków stricte dla cery po 30 roku życia, nie zaś dla cery nastoletniej, szukając odpowiedniej adnotacji, która na to wskazuje. Takie serie produktów często zawierają kosmetyki o nieco innym składzie, dopasowanym do wieku i co się z tym wiąże – specyfiki skóry. Wraz z wiekiem cera się zmienia, dochodzą problemy zmarszczek, utraty wody, jędrności, cera staje się wrażliwsza… właściwa pielęgnacja powinna ten aspekt obejmować. Środek myjący powinien być delikatny aczkolwiek właściwie oczyszczać cerę trądzikową. Oczyszczanie można przeprowadzać w etapach. Proponuję codzienny demakijaż i ściąganie sebum zaczynać od płynu micelarnego, później delikatny środek myjący – niepodrażniający cery i nie wysuszający aby nie wzmagać przetłuszczania cery, zaburzając tym samym procesy w niej zachodzące. Następnie tonik równoważący, może zawierać środki normalizujące pracę gruczołów łojowych, kojące, przywracające prawidłowe pH skóry, a następnie serum (tutaj warto wprowadzić antyoksydant, szczególnie na dzień) i krem. Na noc można zastosować kosmetyk z retinolem. Oczywiście taki plan pielęgnacyjny może ulec zmianie, w zależności od tego jakie zmiany zaobserwuje Ania.

Zmiany w pielęgnacji

  • Zamiana wysuszającego środka myjącego na delikatniejszy. W zależności od stanu cery, jej reaktywności i stopnia zanieczyszczenia może być to pianka, żel np. z dodatkiem kwasu migdałowego normalizującego pracę gruczołów łojowych lub specjalne ”błotko”, które działa jak maseczka oczyszczająca w sytuacji gdy cera jest zanieczyszczona.
  • po ukończeniu kremu Revitalizing Supreme Global Anti Age (według mnie nie jest najlepszy dla cery z problemem trądziku), zamiana na krem dostosowany do cery problematycznej. Czyli krem, który będzie ”uspokajał” skórę, łagodził zmiany, działał antybakteryjnie i seboregulująco, przy okazji będzie posiadał walory kremu Anti-Age i nawilżał, chronił skórę przez cały dzień. Może to być combo – połączenie lekkiego, ale bogatego w antyoksydanty serum + krem seboregulujący czyli np. matujący, regulujący pracę gruczołów łojowych.  A na noc krem regenerujący, gorąco polecam Dottore Retino PA.
  • Staramy się nie używać kosmetyków z alkoholem. Zależy nam aby cera odzyskała naturalny rytm, alkohol wysusza i zaburza pracę skóry.
  • Kosmetyki niezbyt tłuste, bez komedogennych składników. Link z tabelą potencjalnych ”zapychaczy” zamieściłam na końcu wpisu.
  • Kosmetyki zatrzymujące wody w skórze, chroniące przed czynnikami środowiskowymi. Działamy nie tylko na trądzik, ale na stan skóry. Z wiekiem należałoby uzupełniać ubytki kwasu hialuronowego w skórze. Do tego celu najlepsze są zabiegi mezoterapii, gdyż kwas hialuronowy w kosmetykach nie przeniknie przez warstwę rogową naskórka, jego cząsteczki są zbyt duże.
  • Kosmetyki zawierające antyoksydanty, wpływamy również na poprawę cery ogarniętej zapaleniem – witamina C, E i inne. O Antyoksydantach powstanie odrębny temat. Aktualnie warto zajrzeć do linków, które zamieściłam na końcu wpisu.
  • Peeling – wyłącznie chemiczny, enzymatyczny. Jeżeli potrzeba gruboziarnistego peelingu polecam zamiast tego maski – ta której używa aktualnie Ania ”Clear Improvement Active” jest w porządku. Zależy nam na rozpuszczeniu tego co blokuje pory (polecam peelingi enzymatyczne), a chcemy uniknąć podrażnienia wywołanego tarciem grubymi drobinkami peelingu. W przypadku kiedy cera jest szczególnie oporna – gruba i nie ma pożądanego rezultatu oczyszczania i odblokowania porów – warto skonsultować się z dobrym kosmetologiem i wykonywać regularne peelingi pod kontrolą specjalisty. Przy okazji prezentując obecną pielęgnację, to może pomóc naprawić ewentualne błędy i wprowadzić właściwe zmiany.
  • W przypadku każdej cery ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych na dzień. Minimum SPF30. Fajnym, lekkim filtrem jest Clarins aczkolwiek sama stosuję głównie filtry Sisley ze względu na zawartość składników Anti-Aging. Filtry te nie powodują powstania stan zapalnych i w moim odczuciu nie obciążają cery. W aptece dostępne są również specjalne produkty przeznaczone dla cery trądzikowej.
  • Rozważyć konsultację z dermatologiem lub/i endokrynologiem – w przypadku Ani jest to podwyższony testosteron. Można poczytać w internecie o alternatywnych metodach, które pomagają obniżyć poziom testosteronu, o ile leczenie hormonalne nie wchodzi w rachubę.
  • Lepsza dbałość o dietę. Unikanie produktów wysoce przetworzonych, na rzecz świeżych, więcej surowych warzyw i owoców. Osobiście unikałabym też mleka, mniej cukru w diecie oraz produktów mających wpływ na hormony np. soja. Temat jest szeroki i postaram się opisać go w osobnym wpisie.

Lista polecanych kosmetyków dla Ani została wysłana na jej mail. Jeżeli masz podobny problem i interesuje Cię co znalazło się na liście zapraszam do kontaktu na mail: kontakt@beautyicon.pl

Bardzo zależy mi na opinii Ani po zmianie pielęgnacji, mam nadzieję, że umieści ją w komentarzach lub razem wznowimy temat za jakiś czas.

Również chciałabym zaprosić do dyskusji osoby, które zmagają się z problemami cery i trądziku.

Napiszcie na jakim etapie jesteście – czy znalazłyście już kosmetyki, które Wam pomagają – jakie? Które kosmetyki zaś nie pomogły? Jak sobie radzicie? :)

Polecam również lekturę tematów pokrewnych:

Trądzik u dorosłych. Metody leczenia i pielęgnacja skóry tłustej, trądzikowej

Skuteczna pielęgnacja cery trądzikowej. Kosmetyki, olejki eteryczne, pomoc dermatologa

Jak oczyszczać cerę trądzikową i usunąć niedoskonałości, zaskórniki?

Składniki w kosmetykach zapychające skórę. Jak usunąć zaskórniki?

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa krok po kroku. Jak opóźnić starzenie się skóry?

Pielęgnacja cery mieszanej po 30 roku życia – temat nie uwzględnia potrzeb cery trądzikowej

  • Marta

    Rozważyłabym jeszcze jedną kwestię. Często trądzik mylony jest z rogowaceniem skóry. Wtedy warto skupić się na regularnym złuszczaniu, też mechanicznym. Mnie to bardzo pomaga, chyba nawet bardziej niż kwasy.

    Z ciekawych kosmetyków polecam nowość Tołpy, maskę peeling złuszczający na bazie glinki. Działa trochę jak błotka Glamglow 😉😘

    • Nieprawidłowe rogowacenie skóry jest elementem powstawania zmian trądzikowych, dlatego kosmetyki przeciwtrądzikowe często zawierają składniki keratolityczne, złuszczające. Mając na uwadze wygląd zmian – bolące krosty, ich występowanie oraz wpływ danych kosmetyków i poziom hormonów niestety trudno upatrywać się innej przyczyny jak ten cały zespół cech składający się na problem trądziku. Dlatego moim zdaniem potrzebny jest tu kompleksowy plan, zawierający też złuszczanie… wszystko to co pomoże unormować nieprawidłowości zachodzące w skórze i wyciszyć stan zapalny.

      Dzięki serdeczne za polecenie maski-peelingu. Dzisiaj byłam na drugim zabiegu o którym rozmawiałyśmy. Tym razem został położony 40% kwas glikolowy i o dziwo ”bolało” mniej, cera tuż po zabiegu była mniej zaczerwieniona jak ostatnio. Poszukam tej maski :*

      • Marta

        Poszukaj, jest na pewno w Hebe. Jeżeli problemy trądzikowe są na 100 procent hormonalne, to niestety żadna pielęgnacja nie pomoże. Może złagodzić objawy, ale tak jak piszesz trzeba udać się do dermatologa i leczyć się wewnątrznie.

        Nie widziałam zdjęć twarzy czytelniczki, ale czytałam właśnie ostatnio, że klasyczny trądzik jest bardzo często mylony z hiperrogowaceniem. Chociaż rzeczywiście jedną z przyczyn trądziku jest rogowacenie. 😘

        • Zgadzam się z Tobą, trądzik i zaburzenia hormonalne to złożona sprawa, natomiast uważam, że sporo możemy zdziałać na własną rękę, również dietą i stylem życia. Wiesz, że mam problemy hormonalne i widzę pozytywy płynące ze zmiany w wyżej wymienionych czynnikach. Przede wszystkim ”antyzapalny” styl życia, o co jest bardzo trudno w tych czasach dlatego ludzie chorują, mają problemy ze skórą, nie tylko z trądzikiem. Temat rzeka, ale w każdym razie lepiej nie pogarszać sprawy i działać optymalnie, na tyle ile się da :)

    • Kupiłam dzisiaj trzy maski Tołpy. W tym dwie z serii Sebio ”maska-peeling-żel 4w1 korygująca niedoskonałości” i ”normalizująca maska głęboko oczyszczająca”. Pisałaś chyba o tej pierwszej? Dam znać jak wypróbuję :)

  • pgv

    Jak ja już chciałabym się pozbyć cery trądzikowej… A tu końca nie widać. Twarz tłuści się mniej, ale jednak, nadal jest ta skłonność do wyprysków, a wszelkie rady nie działają. Z kosmetykami dałam sobie spokój.

    • Czy byłaś z problemem u dermatologa? Konsultowałaś sprawę z jakimkolwiek lekarzem, który zlecił Ci badania pod kątem hormonów? Trądzik to problem, który lubi nawracać. Jeśli masz ochotę poczytaj moje posty na ten temat, które zamieściłam w linkach na końcu tego wpisu.

  • Ania M

    Witam, nie będę ukrywać post skierowany do mnie czyli Ani M, która popełnia czasami przestępstwa na swojej skórze twarzy. Czasami jak dziecko we mgle szukałam złotego środka dla cery. Artykuł bardzo mi przypadł do gustu. Więc postanowienie że od listopada biorę się za dbanie o swoją skórę, bo wiem że po dwóch tygodniach w Tajlandii wrócę z wysuszoną skórą na której po kilku dniach będą pojawiać się spore ilości krost. Na liście kosmetyków jakie poleciła mi jest sporo preparatów które wpisałam na listę zakupów. Więc napewno dam znać jak przebiega kuracja i jakie są efekty.

    • Aniu, cieszę się i trzymam kciuki. Gdybyś miała jakieś dodatkowe pytanie pisz śmiało. Nie jestem lekarzem, kosmetologiem, ale sporo czytam i rozmawiam z kosmetologami, myślę, że warto wymieniać się spostrzeżeniami, a konsultacja ze specjalistą swoją drogą. Daj znać jakie rezultaty. Pozdrawiam :)

  • iconic 743

    Mi pomogło odstawienie ciężkich , kryjących podkładów i nawilżanie skóry ale nie tylko poprzez kremy ale również maseczki. Niestety mam cere strasznie skłonną do zapychania więc po kilku próbach z kosmetykami z pólki ekonomicznej wiedziałam że tylko pielegnacja z wyższej półki da sobie radę z moja kapryśną cera.Oczywiście używałam bardzo długo Effclar K i mocno ograniczył stany zapalne , zaczerwienienia ale to pielęgnacja Chanel , Qiriness , Sisley i Shiseido sprawiła że moja twarz jest gładka , prawie nie mam zaskórników , pory są o wiele mniej widoczne i nabyła dużej odporności przez co jest o wiele zdrowsza. I nie jest to snobowanie na logo , po prostu tak jest i nie uwierzę że ktoś z naprawdę problematyczną cerą upora się kosmetykami z ekonomicznej pólki cenowej.Wierzę też w moc pielęgnacji specjalistycznej takiej jak np. marka Dottore-nie dość że kosmetyki są bardzo wydajne to robią dokładnie to co obiecuje producent. Mistrzostwo!.Jestem już nawet na tym etapie że powoli moge odstawiać pudry matujące , wystarczy takowy podkład żebym się nie świeciła. Cudowne uczucie:).

    • Dziękuję za opinię. Warto podkreślić to co napisałaś, że skóra nabyła odporności… przede wszystkim poprzez regularne nawilżenie, łagodzenie, zmniejszył się stan zapalny i odbudowała bariera ochronna skóry. Sama zauważyłam to po sobie, dlatego każdemu kto chce / może sobie na to pozwolić proponuje takie doświadczenie aby przez dłuższy czas nawilżać cerę i zrezygnować z wysuszających kosmetyków.

      Ogromnie się cieszę, że Twoja cera ma się lepiej, widziałam na Instagramie i nie zdradzała żadnych ”oznak” problemu czy niedoskonałości. Wyglądasz naprawdę super :)

      • iconic 743

        Dziękuję Agatko , jest mi bardzo miło usłyszeć taką opinię , tym bardziej że w dużej mierze to Twoja zasługa bo korzystałam z Twoich recenzji od bardzo dawna choć o tym nie wiedziałaś :P.

  • Gobli.pl

    Bardzo przydatne informacje. Co prawda nie mam jeszcze 30-tki, ale mam dokładnie taką cerę, więc temat tyczy się mnie. Zagłębię się w temat, skorzystam z porady dermatologa i będę walczyć o moją skórę :) Dziękuję Ci serdecznie! Pozdrawiam :*

    • Nie ma za co i to ja dziękuję, że napisałaś :) Zawsze jest mi miło jeśli mogę komuś pomóc. Będę wdzięczna jak napiszesz za jakiś czas jakie są rezultaty… co powiedział lekarz, jakie kosmetyki podziałały, a które niekoniecznie. Pozdrawiam serdecznie :)

  • Anna Magnuska

    Dobry wieczor , prosiłas mnie o kontakt pod ost zdjęciem na insta . Oto i ja , pozdrawiam Anna

  • Sandra

    dziękuję, z kilku rad na pewno sama skorzystam :) a od siebie polecę też przy cerze trądzikowej pod makijaż fajną mgiełkę benton honest mist :)

Wszystkie materiały zawarte na łamach bloga są chronione prawami autorskimi, a ich kopiowanie lub wykorzystywanie jest zabronione.

© 2008 - 2020 - BeautyIcon.pl

Social Media