Oczyszczanie skóry wrażliwej – płyn micelarny

Zawsze dziwiło mnie kiedy moje koleżanki mówiły, że oczyszczają twarz wyłącznie płynem micelarnym, nie używając do tego celu wody z kranu. Sama od zawsze do mycia buzi stosowałam wodę w połączeniu z żelem czy innym środkiem myjącym.

W zmianie tego nawyku nie widziałam żadnej zasadności, prócz tego, że czasami miałam wrażenie uczucia ściągnięcia co szybko koiłam kremem. To wszystko do czasu…

Kilka tygodni temu na mojej skórze zaczęły pojawiać się czerwone skupiska suchych plam. Skóra w tym miejscu była ściągnięta, a naskórek zgrubiały. To wszystko było widoczne w takim stopniu, że ciężko było mi te plamy ukryć nawet pod makijażem, który co najwyżej neutralizował kolor, ale nierówności były widoczne.

Zauważyłam też, że plamy zaogniają się pod wpływem mycia buzi wodą z żelem myjącym, postanowiłam więc przełamać swój nawyk i sięgnąć wyłącznie po płyn micelarny do oczyszczania twarzy i demakijażu. Co stało się później?

Początkowo plamy na mojej twarzy wyglądały jak na powyższym zdjęciu. Problem był obecny nie tylko na policzkach, plamy obejmowały także całe moje czoło.

Po 5 dniach oczyszczania buzi wyłącznie płynem micelarnym i smarowania twarzy kremami łagodzącymi moja skóra powoli wraca do normy. Skóra przestała całkowicie swędzieć, plamy wyraźnie zanikają, nie są już czerwone. Niesamowite jak zmiana tego jednego czynnika pomogła mojej skórze. Faktem jest, że nie wiem co do końca się z nią stało, ale sam sposób oczyszczania skóry znacząco wpłynął na jej kondycję.

Co to jest płyn micelarny?

W skład wody micelarnej wchodzą micele – to delikatne substancje usuwające zanieczyszczenia ze skóry. W powiększeniu wyglądają jak kulki otoczone zbiorowiskami innych kulek. Te zewnętrzne przyciągają wodę, a wewnętrzne ją odpychają (i łączą się z tłuszczami). Dzięki tym właściwościom płyn micelarny usuwa ze skóry zanieczyszczenia, zbierając tłuste cząsteczki do wnętrza miceli.

Na rynku dostępne są płyny do różnego typu skóry, w zależności od potrzeb, dla skór z problemem trądziku, skóry suchej i naczynkowej. Im mniej składników zawiera płyn micelarny tym lepiej. Płyn nie powinien zawierać detergentów (SLS – Sodium Lauryl Sulfate). Dobrze jak zawiera składniki nawilżające. Bezzapachowy płyn będzie bezpieczniejszy dla wrażliwej cery.

Czy można zastąpić tradycyjne mycie wodą na rzecz płynu micelarnego?

Znam wiele osób, które z powodzeniem zastąpiło tradycyjne oczyszczanie skóry za pomocą wody z kranu na rzecz usuwania zanieczyszczeń płynem micelarnym. Płyn micelarny efektywnie usuwa nie tylko makijaż, ale inne zanieczyszczenia (sebum) ze skóry. Ponad to oczyszczanie płynem micelarnym jest wskazane dla cer problematycznych, które wręcz nie powinny stosować wody z mydłem / żelem.

Jak usuwa brud płyn micelarny i woda w połączeniu detergentem?

Na skórze osiada brud w postaci sebum, martwego naskórka, kurzu, potu, bakterii oraz innych składników np. makeup’u. Aby go usunąć, potrzeba kosmetyków zawierających środki powierzchniowo czynne. Oczyszczanie skóry umożliwia jej regenerację w godzinach snu, jeśli nie oczyścimy skóry to składniki brudu w kontakcie z powietrzem utlenią się i staną szkodliwe dla skóry. Środki, których używamy na co dzień do mycia twarzy nie są dla skóry obojętne. Podczas tradycyjnego mycia żelem lub mydłem z detergentami dochodzi do zmiany składu naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry oraz kwaśnego pH, które chroni skórę przed działaniem bakterii. Środki myjące prócz wymywania substancji tłuszczowych wymywają również lipidy z bariery lipidowej skóry oraz warstwy rogowej. Niewątpliwie jest to szkodliwe dla skóry i przyczynia się do jej uszkodzenia – powstania podrażnień, alergii, a nawet stanów zapalnych. Co ważne, każdy rodzaj skóry posiada nieco inne właściwości i wymaga odpowiedniego dostosowania środka myjącego, w zależności od składu płaszcza wodno-lipidowego. Skóra mieszana ma często problem z podrażnieniami i niestabilną równowagę hydrolipidową oraz bakteryjną na powierzchni skóry.

Zalety płynu micelarnego

  • brak efektu ściągnięcia lub podrażnienia cery,
  • oczyszcza jak mydło, ale nie zawiera drażniących detergentów
  • nawilża jak mleczko do demakijażu, ale nie pozostawia tłustego filmu i nie rozmazuje makijażu,
  • efektywniejszy sposób oczyszczania skóry od wody z mydłem i mleczka,
  • odpowiedni dla osób z problemami skóry,
  • bezpieczny dla cer skłonnych do uczuleń,
  • prosty skład, bez barwników i detergentów zapewnia maksymalne bezpieczeństwo dla skóry,
  • nie narusza warstwy hydrolipidowej naskórka,
  • użyty jako tonik odświeża skórę oczyszczając ją z sebum,
  • usuwa nawet wodoodporny makijaż

Przyznam się Wam, że do tej pory nie wiedziałam jak duże znaczenie ma właściwe oczyszczanie skóry. W teorii wszyscy myjemy twarz, a nawet często dobieramy kosmetyk do rodzaju skóry, ale mając pewną wiedzę na temat detergentów i problemy ze skórą przychylam się do zasadności stosowania płynu micelarnego zamiast innych środków myjących, chociażby przez sam wzgląd na wodę z kranu, która też nie jest obojętna dla skóry. Jeśli męczą Was podrażnienia lub niewyjaśnione wykwity na skórze – spróbujcie przed kilka dni stosować do oczyszczania wyłącznie płyn micelarny, może podobnie jak w moim przypadku także i u Was ta metoda zda egzamin.

Dajcie znać jakie są Wasze metody na oczyszczanie skóry?
Czy macie problemy ze skórą? Które płyny micelarne polecacie?


Aktualizacja 31.01.2015

Po krótkiej poprawie cery znowu pojawiły się na niej plamy i jest ich co raz więcej aczkolwiek występują w tych samych miejscach – czoło, policzki i jedna powieka. Podejrzewam , że może być to atopowe zapalenie skóry. Zamierzam wkrótce pójść do dermatologa, ale jeśli wiecie co to może być dajcie znać. Dodam, że po powrocie skóry do ”zdrowia” ponownie zaczęłam myć ją wodą, ale ze specjalną emulsją do skóry wrażliwej (raz dziennie). Zmiany widoczne na mojej skórze dość intensywnie swędzą, szczególnie po oczyszczeniu twarzy i nałożeniu kremu, którym wcześniej ”leczyłam” te plamy. Swędzenie ustępuje po ok. 20 minutach, ale nawraca w czasie dnia.


Aktualizacja 03.02.2015

Już jestem po konsultacji z dermatologiem. Prawdopodobnie wystąpiło u mnie zapalenie skóry po wykonaniu zabiegów z kwasami – cera została zanadto wysuszona i doszło do zapalenia, podrażnienia skóry. Pani doktor stwierdziła, że objawy są podobne do łojotokowego zapalenia skóry i przepisała mi maść z lekkim sterydem – Laticort na 3-5 dni oraz zaleciła całkowitą wstrzemięźliwość makijażową ;) przez 7 dni. Malując się przy takim stanie cery mogę jedynie nabawić się uczulenia na stosowany kosmetyk więc lepiej zrezygnować ze wszystkiego – nawet tuszu do rzęs czy eyelinera, które bardzo często zawierają substancje uczulające. Po 7 dniach mam stopniowo włączać kosmetyki, tak aby móc ocenić ewentualne uczulenie na któryś z nich. Jeżeli terapia nie przyniesie oczekiwanego rezultatu być może zostanę poddana testom na alergię na dany kosmetyk – na razie szczegółów nie znam. Dziękuję Wam za wszystkie rady tu i na FB <3

  • Pani Noemi

    U mnie się sprawdza płyn z Vichy, teraz kupiłam inny na próbę ale wrócę do poprzednika. :)

    • Noemi, czy Vichy ma płyny do konkretnego typu cery? Przyznam, że z Vichy używałam tylko maski, żelu i kremu więc nie mam za bardzo rozeznania w micelach ;)

      • Pani Noemi

        Purete thermale on jest do wrażliwej skóry twarzy i oczu.Nie wiem czy są inne szczerze, ten poradziła mi dermokonsultantka i mi on bardzo pasuje.I nie wysuszył mi skóry. ;)

  • Używam Vichy, ale mam wrażenie, że on wysusza skórę i szukam właśnie czegoś nowego.

    • Nie miałam doświadczenia z płynem tej marki, ale chętnie sprawdzę jego skład będąc w aptece. Jestem ciekawa jaki składnik – dodatek może to powodować. Czy stosowałaś płyn do jakiegoś konkretnego typu cery? Jaka nazwa kosmetyku?

  • Kasia Abramowicz

    ja bardzo lubie płyn micelarny z Biodermy, ale muszę przyznać ze sam płyn niestety nie wystarcza do zmycia makijażu. jeśli ktoś na codzień nie nosi nic na twarzy to jak najbardziej płyn micelarny będzie spełniał swoje zadanie . za przykład podam moje doświadczenie z płynem micelarnym i balsamem do mycia twarzy , którego używam codziennie wieczorem . zmylam makijaż płynem micelarnym , potem nałożyłam balsam na twarz i delikatnie wmasowywałam go . mokrym ręczniczkiem zmylam go z twarzy i niestety ręczniczek był brudny od makijażu . zaznaczę ze nie był to makijaż oczu który czasem trudniej zmyć , ale codzienny makijaż twarzy .

    • Kasiu, ja też miałam takie spostrzeżenia – wątpliwości, jednak pytałam lekarza dermatologa czy to jest wystarczające i podkreślał, że płyn micelarny wystarcza, a w sieci wyczytałam, że żaden środek nie działa tak skutecznie jak płyn micelarny. Mi przede wszystkim chodzi o to aby nie niszczyć naturalnej bariery ochronnej skóry, która w moim przypadku została naruszona, widzę jak z dnia na dzień używając tylko płynu micelarnego moja skóra odzyskuje zdrowie i nie wygląda wbrew pozorom na zanieczyszczoną :)

  • Renata A.

    Ja zawsze stosuję płyn micelarny, później żel lub piankę myjącą, peeling lub czyszczę twarz szczoteczką i dopiero wtedy czuję się czysta.

    • Jaką masz cerę? Stosowałam wcześniej żele, peelingi, a nawet mam szczoteczkę Clarisonic, jednak chyba moja cera stała się wrażliwsza i teraz w rachubę wchodzi tylko płyn micelarny.

      • Renata A.

        Mieszaną, czoło dość mocno się przetłuszcza, natomiast reszta dość sucha.

        • A bywało, że miałaś zaczerwienienia czy Twoja skóra zawsze była ”odporna” i w dobrym stanie? Ja również mam cerę mieszaną, ostatnio przez te plamy zaczęłam więcej czytać o skórze. Miałam też robione zabiegi z kwasami i mogło być tak, że ta bariera nieco osłabła i nie była dość zregenerowana więc tym czym myłam skórę dodatkowo ją podrażniało. Dlatego sądzę, że preparaty do mycia mogą pogarszać problemy cery wrażliwej, problematycznej.

          • Renata A.

            Raczej nie miewam zaczerwienień i podrażnień, staram się aby twarz był zawsze odpowiednio nawilżona. Też kilka razy robiłam kwasy w ostatnim okresie, ale głównie ze względu na przebarwienia. Fakt po zabiegach skóra była bardziej wrażliwa, więc oszczędzałam jej peelingów i szczoteczki. Jak tylko wszystko wróciło do normy, zaczęłam ponownie stosować swoją stałą pielęgnację.

          • Dziękuję za szczegółowy opis. Myślę, że nie wrócę już do regularnego mycia twarzy żelem, ale chciałabym powrócić do innych kosmetyków… prócz oczyszczania buzi micelem używam tylko specjalnego kremu (z olejami i betaglukanem), który razem z nim znacznie łagodzą zmiany. W tej chwili praktycznie niewidoczne :)

  • Nie wyobrażam sobie pielęgnacji bez micela, aktualnie stosuję ten z Garniera, bardzo go lubię. Stosuję do demakijażu oczu, oraz ściągam płynem pierwszą warstwę makijażu, dopiero wtedy biorę się za kolejne etapy oczyszczania balsamem i Clarisonic:)

    • Zastanawiałam się nad płynem Garnier i miałam już go w ręku, ale ostatecznie wzięłam Mixa ze względu na właściwości dla oczu wrażliwych. Ale wypróbuję też Garnier :) A balsam jaki?

    • Mój ulubieniec- clinique take the day off.

  • Lubie micele ale czasami mi one nie wystarczaja. :)

    • Po tej mojej przygodzie zapragnęłam poznać ich więcej ;) aczkolwiek teraz używam płynu z marki MIXA i jest całkiem dobry. A Ty Dorotko jakiego używasz?

      • Po Mixie mialam wysypkę ale lubie np. Sensibio Biodermy i Thalgo. :)

  • Ben

    Witam Drogie Panie. W końcu znalazłem fotografię obrazującą problem z którym się borykam od 2 lat. Suchość i zaczerwienienie nastapiła odkąd zacząłem pływać na basenie w wodzie chlorowanej. To zaczerwienienie obejmuje w moim przypadku oba policzki (jak na zdjęciu) oraz nos. Dermatolog powiedział mi że jest to łojotokowe zapalenie skóry. Powiedział żebym kupił sobie jakiś płyn micelarny. Kupiłem z firmy Bioderma, lecz po trzecim zastosowaniu podrażniał owe zaczerwienienie a początkowe stosowanie nie dawało efektów. Troszeczke zbagatelizowałem problem skórny i nie robiłem z tym nic od ponad roku lecz teraz chcę sie tego pozbyć raz na zawsze. Boje sie stosować jakichkolwiek kremów nawilżających bo zawsze wszystko mi sie podrażnia. Ostatnio kupiłem wodę micelarna z filmy Nivea. Po drugim użyciu moje policzki i nos były mocno czerwone. Co powininen zrobić? Pozdrawiam :)

Wszystkie materiały zawarte na łamach bloga są chronione prawami autorskimi, a ich kopiowanie lub wykorzystywanie jest zabronione.

© 2008 - 2020 - BeautyIcon.pl

Social Media