Wszystko o Botoxie. Bezpieczny czy niebezpieczny Botoks?

Botox – bezpieczny czy niebezpieczny środek leczenia i poprawy urody?

źródło zdjęcia: pinterest.com

Jak w każdej dziedzinie medycyny istnieją zagadnienia, które wzbudzają pewnego rodzaju kontrowersje. Botox to nazwa substancji, którą współczesna medycyna wykorzystuje do leczenia niektórych dolegliwości, a także wykorzystywana jest w medycynie estetycznej do redukcji zmarszczek lub innego rodzaju zabiegów upiększających. Gdy zainteresujemy się zabiegiem z pewnością spotkamy się z wątpliwościami, już sama nazwa Botoxu – toksyny botulinowej (silna toksyna znana z historii jako jad kiełbasiany) wzbudza w ludziach pewną obawę, nie mówiąc już o dość licznych negatywnych opiniach opisywanych przez pacjentów, którzy poddali się niewłaściwej procedurze podawania preparatu.

Postanowiłam zebrać te wszystkie wątpliwości i skontaktować się z lekarzem medycyny estetycznej Dr Ewą Rybicką. Pani Ewa postanowiła odpowiedzieć na szereg pytań – wątpliwości, które stale przewijają się na forach internetowych i mogą wzbudzać obawę jeśli napotka je zainteresowany zabiegiem pacjent.

Co to jest Botox?

Azzalure, Bocouture i Botox są preparatami toksyny botulinowej, która działa przez zmniejszenie napięcia w mięśniach odpowiedzialnych za tworzenie się zmarszczek mimicznych (kurze łapki, zmarszczki poziome i pionowe na czole, wokół ust). Daje to efekt wygładzenia zmarszczek już istniejących i zapobiega powstawaniu nowych. Preparat powoduje odprężenie i zrelaksowanie mięśni twarzy, dzięki czemu pacjenci uzyskują naturalny, świeży wygląd. Toksyną botulinową możemy także leczyć nadpotliwość.

źródło zdjęcia: pinterest.com

Od czego zależy bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu z użyciem Botoxu?

Bezpieczeństwo botoksu zależy od wielu czynników:

 • Wiedzy i doświadczenia lekarza-  przede wszystkim znajomości anatomii leczonej okolicy,
 • Dokładnej wiedzy o preparacie toksyny, którego używa- jakie rozcieńczenie stosuje, jaka jest dyfuzja z miejsca podania,
 • Ustaleniu wskazań i przeciwwskazań do zabiegu,
 • Wyznaczenia punktów iniekcji po dokładnym zbadaniu pacjenta- nie powinno się stosować jednego uniwersalnego schematu podawania, trzeba brać pod uwagę siłę mięśni, asymetrie itd,
 • Zachowania pacjenta po zabiegu( masaż, mimika),
 • Stosowania toksyny botulinowej w okolicach sprawdzonych i bezpiecznych,

Czy zabieg jest bolesny? Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Zabieg nie jest bolesny, nie wymaga miejscowego znieczulenia, można bezpośrednio po nim wrócić do normalnej aktywności.  Botox jest bezpieczny dla zdrowia, nie ma ograniczeń wiekowych do jego stosowania, bowiem oprócz wygładzania efektem działania botoxu jest spowolnienie pogłębiania istniejących zmarszczek i zapobieganie powstawaniu nowych.

Przeciwwskazania:

 • Zakażenia i nowotwory skóry,
 • Czynna opryszczka,
 • Przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi,
 • Ciąża oraz okres karmienia

źródło zdjęcia: pinterest.com

Jakie zmiany umożliwia zastosowanie botoxu? W jakich przypadkach odnosi najlepsze rezultaty, a kiedy warto wybrać inny, bardziej efektywny zabieg?

Toksyna botulinowa przy leczeniu nadaktywnych mięśni mimicznych górnej 1/3 części twarzy jest lekiem z wyboru. Praktycznie nie ma innego, alternatywnego. Czasem stosuje się nici PDO dla osłabienia mięśnia marszczącego brwi, ale satysfakcja z takiego  leczenia raczej jest umiarkowana.

Jakie są możliwe powikłania po botoksie? dlaczego tak się dzieje? 

Jak każdy zabieg w medycynie, podanie toksyny botulinowej może spowodować działania uboczne. Należą do nich :

 • bóle głowy (choć z drugiej strony migreny leczymy właśnie toksyną),
 • uczucie ciężkich brwi – najczęściej ustępujące po 3-4 tygodniach, związane z utrudnieniem drenażu limfy z okolicy poddanej zabiegowi. W mojej ocenie taki objaw zgłaszany przez pacjenta powinien być leczony drenażami limfatycznymi, a nie dodatkowa dawką toksyny. Za to działanie odpowiedzialne jest zbyt silne osłabienie włókien mięśnia czołowego,
 • opadanie powieki – rzadko występujące powikłanie zależne od dyfuzji toksyny do mięśnia dźwigacza powieki górnej,
 • objawy pseudo grypowe w 1-2 dobie po podaniu. Wynikają z tego, że oprócz samej toksyny w skład leku wchodzą białka kompleksujące. Ich zawartość jest różna w różnych preparatach. Jeżeli pacjent miał w wywiadzie taką reakcje stosuję preparat niezawierający białek otoczkowych

Co się dzieje w organizmie po podaniu toksyny?

W ciągu kilku godzin, w promieniu 1-1,5cm od punktu podania łączy się ona z synapsami nerwowo – mięśniowymi. To połączenie jest możliwe dzięki budowie cząsteczki toksyny – składa się ona z dwóch łańcuchów białkowych – cięższego i lżejszego, połączonych mostkiem dwusiarczkowym. Ten mostek to tzw. słaby punkt toksyny – przy nieprawidłowym jej przechowywaniu np. ogrzaniu ulega rozerwaniu i toksyna nie działa.

Gdy toksyna wniknie do synapsy, blokuje białka, które są potrzebne do transportu neuroprzekaźników niezbędnych do przekazywania impulsu nerwowego do mięśnia – czyli mięsień w tym miejscu przestaje odbierać impulsy  z nerwu i przestaje się kurczyć. Dlaczego o tym mówię – otóż to połączenie jest trwałe przez ok 3 miesiące . Nie ma więc sensu ogrzewanie okolicy podanej zabiegowi w przypadku niepowodzenia.

Co więc możemy zrobić, aby  skrócić czas trwania powikłania?

Trzeba wykorzystać i przyspieszyć  mechanizm zachodzący w mięśniu w naturze. Otóż wokół zablokowanej synapsy tworzą się mniejsze, zastępcze połączenia nerwowo – mięśniowe. Obserwujemy, że u osób bardzo aktywnych fizycznie działanie toksyny jest krótsze, stąd wniosek, że zastymulowanie mięśnia np. fizykoterapią czy ćwiczeniami może skrócić działanie powikłania.

Co Pani na to, że pacjentki, które poddały się zabiegowi skarżą się na suchą skórę oraz pojawiające się nowe zmarszczki wokół miejsca podania botoksu?

Toksyna botulinowa jest lekiem działającym na mięsień, jednak obserwuje się istotnie u niektórych pacjentów zmniejszenie wydzielania sebum przez gruczoły łojowe (może to doprowadzić do przesuszenia skóry) . Opisywane jest np. zastosowanie toksyny w przypadkach skóry trądzikowej. Jeżeli obserwujemy takie działanie można wykonać mezoterapię skóry, która zapobiegnie przesuszeniu.

Zmarszczki mimiczne z reguły ulegają znacznemu zmniejszeniu w czasie działania toksyny, potem jednak pojawiają się ponownie (mięsień zaczyna się kurczyć, a skóra nad nim ponownie się załamuje) jednak nie obserwuję , aby to były zmarszczki większe niż przed terapia.

Co do podania toksyny pod oczy – nie jest to miejsce gdzie można ją podawać bezkarnie ( z reguły tego nie robię) bowiem można utrudnić odpływ limfy z okolicy dolnej powieki i spowodować właśnie powstanie obrzęku. Rozwiązaniem jest drenowanie okolicy oka w trakcie trwania powikłania. Należy pamiętać, że  dolna powieka to bardzo cieniutka skóra, słabo natłuszczona, szybko się starzeje. Zatem poza toksyną, a może nawet przede wszystkim należy tę skórę odżywiać ( mezoterapia, dobre kremy) oraz stosować zabiegi poprawiające jej ukrwienie (karboksyterapia) i stymulację kolagenu (lasery , fale RF).

Czy wśród Pani pacjentek zdarzyły się jakiekolwiek powikłania? Czy można i jak ich uniknąć?

Tak, miałam powikłania w postaci ciężkich brwi. Po analizie punktów podania, rozmowie z doświadczonymi kolegami, doszłam do wniosku, że za bardzo osłabiłam mięsień czołowy. Od tej pory podaję w górna część czoła mniejsze dawki toksyny i w ten sposób unikam tego powikłania. Mam też kilka pacjentek, które zgłaszały przesuszenie czoła w okolicy gładzizny, ale z tym radziłyśmy sobie przez zastosowanie mezoterapii.

źródło zdjęcia: pinterest.com

Czy twarz po botoksie musi wyglądać sztucznie? 

Twarz po zastosowaniu toksyny botulinowej nie powinna wyglądać sztucznie! Lek powinien być podany w taki sposób, aby twarz wyglądała na wypoczętą, zrelaksowaną, absolutnie nie sztuczną. Dlatego stosuje się ją w górnej 1/3 części twarzy, a dawki powinny być dobierane indywidualnie.

Kto powinien wykonywać zabieg botoksu? Czy lekarz wykonujący zabieg powinien mieć jakieś konkretne certyfikaty?

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej mogą wykonywać tylko lekarze, jest to lek,  dostępny na receptę.  Aby bezpieczne stosować lek trzeba mieć odpowiednią wiedzę zdobytą na specjalnych kursach. Osobiście uważam , ze pacjentki powinny być, we własnym dobrze pojętym interesie zainteresowane tym , czy lekarz ma odpowiednie przygotowanie – ukończone studia podyplomowe z zakresu medycyny estetycznej, czy pogłębia swoją wiedzę  regularnie się dokształcając. Rynek medycyny estetycznej stał się łakomym kąskiem dla osób, uważających, ze to wszystko jest łatwe i proste. Tak nie jest.  Dystansu nabiera się dopiero wtedy , gdy ma się odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

O zabiegach wykonywanych przez kosmetyczki i kosmetologów  nawet nie wspomnę – to oczywiście nielegalne.

Czy pacjentki uzależniają się od botoksu? Jak to wynika z Pani obserwacji, czy zdarza się Pani odmówić zabiegu osobie, która jest uzależniona i być może jej postrzeganie samej siebie jest zaburzone?

Temat uzależnienia od zabiegów medycyny estetycznej powraca jak bumerang. Moja opinia jest taka, że wszystko zależy od psychiki pacjentki. Jeżeli korzystamy z tych zabiegów rozsądnie, po to, aby wygladać świeżo i ładnie, wszystko jest dobrze. Jeżeli zaczynamy ścigać pojedyncze zmarszczki, zaczynamy mieć problem. To tak samo jak kupowanie setnej pary butów – zupełnie niepotrzebne.

Na szczęście obserwuję taki trend,  że pacjentki i pacjenci nie chcą wyglądać sztucznie, nie chcą być zmieniani. To wpisuje się w moje podejście do medycyny estetycznej – ma być świeżo, a nie inaczej.

źródło zdjęcia: pinterest.com

Czy zgadza się Pani z opiniami poniżej czy też nie? Proszę o uzasadnienie.

”Jeżeli często powtarzamy zabiegi z użyciem botoksu, nasze ciało może zacząć produkować przeciwciała zwalczające toksynę botulinową, więc jej skuteczność może się zmniejszyć lub całkowicie zaniknąć – na przykład gdy zostanie wykonany zastrzyk dużej pojedynczej lub uzupełniającej dawki albo odstęp między zabiegami jest za krótki.”

Tak, obserwuje się powstawanie przeciwciał neutralizujących zwłaszcza w zastosowaniu w dawkach terapeutycznych (np. w neurologii, gdzie dawki botoksu wynoszą 400 – 1000j. na zabieg).

Dlatego zalecenia rejestracyjne są takie , aby unikać dawek boosterowych i stosować toksynę nie częściej niż co 3 miesiące.

”Botulina rozchodzi się po ciele drogą jaką są dla niej komórki nerwowe. W ciągu zaledwie trzech lat zanotowano niemal 1500 przypadków zachorowań i zgonów w wyniku zastosowania botoksu.”

Mit –  Toksyna botulinowa łaczy się z synapsami nerwowo mięśniowymi i tam zostaje. Jak pisałam, aby cząsteczka toksyny mogła wniknąć do synapsy niezbędne jest aby łańcuch ciężki toksyny połaczył się z odpowiednim miejscem na błonie komórkowej neuronu, a łańcuch lekki wniknął do środka synapsy. W tym momencie rozpada się wiązanie S=S, a łańcuch lekki toksyny łączy się z odpowiednim białkiem wewnątrz aby zablokować działanie acetylocholiny. Toksyna  nie rozprzestrzenia się drogą nerwową.

Dawki toksyny botulinowej stosowane w medycynie estetycznej wynoszą ok. 30-50 jednostek na zabieg, w neurologii 400-1000j/ zabieg. Dawka toksyczna dla człowieka wynosi  3500-4000 jednostek. Taka różnica między dawką stosowaną, a letalną jest  dowodem na  bezpieczeństwo leku. Nie jest możliwe aby po dawce zastosowanej w medycynie estetycznej wystąpiła śmierć człowieka. Nigdy też nie słyszałam aby taka zdarzyła się po leczeniu neurologicznym.

”Najnowsze badania kanadyjskich naukowców nie napawają optymizmem. Odkryto, że botoks może być przyczyną wiotczenia mięśni i gromadzenia się w ich miejscu tłuszczu. Kanadyjscy naukowcy odkryli, że w kończynach, do których wstrzykiwano substancję następował częściowy zanik mięśni – sięgający nawet 50%  Co gorsza zanik mięśni następował w mniejszym stopniu również w miejscach, gdzie nie wstrzykiwano botoksu, co oznacza, że jego negatywne skutki obejmują całe ciało, a nie tylko ostrzykiwany obszar.”

To jest oczywiście prawda. Jeżeli powodujemy, że mięsień się nie kurczy to oczywiście zmniejszeniu ulega jego masa. To samo dzieje się, gdy przestajemy ćwiczyć, a siedzimy za biurkiem – mięśnie ulegają osłabieniu. Tłuszcz pojawia się wówczas, gdy nadal jemy tyle ile jadłyśmy gdy ćwiczyłyśmy , czyli wtedy gdy bilans energetyczny jest dodatni! Odwrotnie jest gdy zaczynamy ćwiczyć – spalamy tłuszcz, zwiększa się masa mięśniowa. Jeżeli króliki , miały podaną taka ilość  toksyny w kończyny, ze nie mogły się poruszać , oczywiści tłuszcz pojawił sie w innych miejscach ciała. 

Czy toksyna botulinowa stosowana długofalowo może zaszkodzić?

Estetycznie tak, jeżeli podawana jest zbyt często powoduje zanik mięśni np czołowego. Dlatego zalecam robienie zabiegów nie częściej niż co 6-8 miesięcy – jest to odstęp  dający czas na regeneracje masy mięśnia, a jednocześnie nie pojawią się jeszcze trwałe załamania skóry.

Czy po zabiegu może pojawić się podwójne widzenie? 

Może. Wynika to z błędu technicznego, nie zachowania odpowiedniej odległości od brzegu kostnego oczodołu i penetracji toksyny do mięśni okoruchowych. Osłabienie tych mięśni jest na szczęście czasowe, przemija po kilkunastu tygodniach. Nigdy mi się nie zdarzyło takie powikłanie.

Czy po botoxie możliwy jest spadek odporności organizmu? 

Nie znam doniesień o spadku odporności po zastosowaniu toksyny botulinowej. Wpływ na układ immunologiczny może być poprzez powstanie przeciwciał neutralizujących, ale raczej nie powinno to obniżać odporności ogólnej.

źródło zdjęcia: latimes.com

Czy botox po upływie pół roku zostaje całkowicie wydalony z organizmu? Jak przebiega rozkład tej substancji?

Cząsteczka toksyny botulinowe, jak pisałam wcześniej,  już po przeniknięciu przez błonę komórkową neuronu jest podzielona na 2 łańcuchy, bowiem rozpada się w tym momencie wiązanie dwusiarczkowe. Łancuch ciężki wykonał swoje zadanie – połączył się z odpowiednim miejscem na zewnątrz neuronu, a lekki wniknął do środka, aby połączyć się  z białkiem SNAP i zablokować. Od momentu wniknięcia łańcucha lekkiego do synapsy nie ma już toksyny w pierwotnym rozumieniu – to znaczy nie może ona już wniknąć w inne miejsce, zablokować inne połączenie nerwowo – mięśniowe. W ciągu 3 miesięcy zablokowana synapsa się regeneruje, a przewodzenie impulsów wraca do normy. Dawki toksyny nie kumulują się.

Poniżej schemat  budowy cząsteczki toksyny botulinowej A i schemat jej działania

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Średnio od 4-8 miesięcy.

Niektórzy pacjenci zgłaszają problemy psychiczne po zastosowaniu botoksu (pojawiają się napady nieuzasadnionego lęku). Czy zaburzenia psychiczne są przeciwwskazaniem do zabiegu?

Tak są, z uwagi na to, że  leczenie zmarszczek mimicznych nie jest zabiegiem niezbędnym , medycznym, ratującym życie czy zdrowie. Bardzo wiele zaburzeń po zabiegu może być wygenerowanych psychicznie, dlatego osoby z zaburzeniami psychicznymi, niestabilne emocjonalnie nie powinny mieć wykonywanych zabiegów.

W przeciwwskazaniach jest m.in. kobiety w ciąży lub okresie karmienia piersią nie powinny stosować botoksu, czy to oznacza, że substancja ta jednak przenika w jakimś stopniu do całego organizmu?

Nie. Zabieg w ciąży i w okresie karmienia piersią nie jest wykonywany, ponieważ nie były prowadzone badania na kobietach w takim stanie. Wielokrotnie zdarza się, że kobieta nie wie ze jest w ciąży i ma wykonany zabieg – nie czytałam doniesień , aby były z tym związane jakieś problemy.

 

źródło zdjęcia: pinterest.com

Dziękuję Pani doktor za pomoc przy realizacji artykułu.


Co sądzicie o tym środku zarówno w temacie leczenia chorób, jak i poprawy wyglądu twarzy? Czy w razie potrzeby poddałybyście się temu zabiegowi? A może już macie doświadczenia z nim związane?

 • Bardzo dużo informacji zostało tutaj zawartych. Mnie osobiście nie kuszą takie zabiegi, ale rozumiem kobiety, które się im poddają.

 • Pani Noemi

  Super artykuł Agato, konkretnie, dogłębnie przedstawiony temat.Fajnie poczytać o fizjologi działania.Ja nie mam nic przeciwko temu zabiegowi, pewnie sama kiedyś się zdecyduję na ten zabieg.

 • Robiłam botoks w styczniu – pokazywałam Ci jak nie mogę się marszczyc :) teraz już nie ma śladu po efekcie – niestety to jest zabieg, który należy powtarzac ale powiem szczerze, że nie jestem pewna czy się ponownie zdecyduję – owszem miałam piękne gładkie czoło ale takie z mimiką też jest piękne. Zabiegi medycyny estetycznej sa super póki robimy je z „głową” i z umiarem.

  • Tak, widziałam. Zgadzam się z Tobą, że umiar jest ważny i czasami nieopatrznie można go stracić, trzeba uważać.

 • Monika Wojtowicz

  Dużo dobrych pytań ,ale mnie zabrakło jednego-dlaczego gwiazdy-mające dostęp do najlepszych klinik wyglądają po botoksie strasznie np. N.Kidman ?

  • Moim zdaniem to są przypadki obsesji, zauważ, że często te gwiazdy nie mają ani jednej zmarszczki, a ich twarze to maski. Wśród gwiazd są też osoby, które wyraźnie przesadziły chociażby z wypełnieniem ust, chyba żaden rozsądny lekarz nie zdecydowałby się zrobić takiej krzywdy ;)

 • Weronika

  Bardzo dziękuję Ci za ten wpis, od dawna zastanawiam się nad skorzystaniem z botoksu ale mówiąc wprost – bałam się po tym co wyczytałam w internecie. Mocni mnie uspokoiłaś i chyba jednak się zdecyduję. Czy możesz polecić jakiegoś dobrego lekarza z Gdyni lub okolic?

  • Niestety nie znam żadnego lekarza tej specjalizacji z Trójmiasta, w Warszawie polecam Dr Rybicką, co prawda nie miałam robionego tam botoksu, ale w sierpniu planuję drobny zabieg więc opowiem co i jak :)

   • izabel

    co za totalna bzdura by pisać o tym że kosmetolog czy też kosmetyczka nie może wykonywać zabieg z użyciem botuliny, jestem kosmetologiem i wykonuję te zabiegi na co dzień ! a żeby było śmieszniej szkolenie w którym brałam udział a nadal się szkolę, był przeprowadzany przez ludzi do tego przeszkolonych ,i nie był to żaden lekarz ?! stek bzdur ! nie ma żadnych zakazów ani przepisów prawnych które zakazywały by wykonywania tego typu zabiegów kosmetologom oraz kosmetyczkom .Wieczna walka z tymi lekarzami … tylko oni chcą zarabiać i mieć wyłączność do wykonywania tych zabiegów, i tylko oni mogą popełniać błędy jak źle podadzą botox.. pierdu pierdu nic z tego , niech biorą się za leczenie a upiększaniem urody niech pozostawią kosmetologom, kosmetyczkom. !

    • Botox jest lekiem na receptę, kosmetyczka czy kosmetolog nie ma więc uprawnień do zakupu i jego stosowania.

     Dr Ewa Rybicka postanowiła w tej sprawie również zamieścić swój komentarz:

     Jestem lekarzem z długoletnim stażem. Medycyna estetyczna zajmuje sie od kilkunastu lat i cały czas, wraz z rosnącym doświadczeniem i pogłębianą wiedzą nabieram pokory do tego co robię, zarówno podczas stawiania diagnozy jak i podczas prowadzenia leczenia. Podkreślam słowa diagnoza i leczenie , bowiem zabiegi medycyny estetycznej to działanie medyczne.

     Toksyna botulinowa jest lekiem, dostępnym w Polsce i Europie tylko na receptę. Nie może go kupic osoba nie posiadająca prawa wykonywania zawodu lekarza.

     Poza tymi oczywistymi uwagami pozostawiam refleksje nad tym co napisała Pani kosmetolog czytelniczkom.

     Pozdrawiam
     Ewa Rybicka

     • Katarzyna Zmuda-Trzebiatowska

      Witam
      Mam pytanie odnośnie bruksizmu.
      Miałam wstrzyknięty botoks na mięśnie odpowiedzialne za bruksizm i mam wrażenie że z trudem się uśmiecham i twarz zrobiła się bardziej kwadratowa czy taki efekt może być spowodowany podaniem botoksu?.

     • Dzień dobry,

      Z trudem się Pani uśmiecha czy nie może się uśmiechnąć – kąciki ust się nie podnoszą?
      Ze względu na obkurczenie mięśni twarz powinna być wysmuklona, natomiast efekt zauważalny jest po dłuższym czasie (kiedy robiła Pani botoks?) lub po kilku zabiegach.

 • Ola Kamińska

  Ja mam pytanie o stosowanie botoxu w przypadku nadpotliwości. Czy faktycznie jest skuteczny i bezpieczny czy są lepsze metody leczenia? Mam problem z nadpotliwością dłoni i szukam skutecznego sposobu aby się tego problemu pozbyć. Czy możesz mi coś doradzić?

  • Zapytałam o poradę Panią doktor i odpowiedziała: ”Botoks jest skutecznym lekiem w przypadku tzw. nadpotliwości pierwotnej, miejscowej, ograniczonej do np. pach, dłoni czy stóp. W przypadku dłoni i stóp leczenie to praktycznie nie ma alternatywy.

   Zabieg w tych okolicach jest , niestety, bolesny, trudno jest dłoń skutecznie znieczulić chyba, ze zastosuje się miejscowe znieczulenie anestezjologiczne. Skuteczność toksyny jest wysoka przez 5-9 miesięcy.

   Czas działania toksyny w tym wypadku jest trudny do określenia, zależy od indywidualnego nasilenia problemu. Zabieg można powtarzać po 6-7 miesiącach.”

 • edyta

  No coz ja jestem staromodna i uwazam ze pieknie jest sie naturalnie starzec, jak np pani Beata Tyszkiewicz. A nie wyobrazam sobie jakichkolwiek igiel wstrzykiwac w swoja twarz, poki nie musze, to na pewno wzgledy estetyczne do tego mnie nie zmusza. Zastanawia mnie zatem skoro nie slyszano o problemach u kobiet ktore nie wiedzac ze sa w ciazy sie ostrzykiwaly, a mimo to nie wykonuje sie tych zabiegow u kobiet w ciazy i karmiacych, to cos jest jednak na rzeczy.

 • Osobiście nie jestem przeciwniczką, pod warunkiem że cały czas zachowany jest umiar.

 • Maria Przewłocka

  Botoxu – nie, ale kwas hialuronowy – tak. Zrobiłabym, ale to powtarzanie co jakiś czas :(

 • Agata

  Agatko – a jak u Ciebie po zabiegu? Czy botoks się dobrze przyjął?

 • Mira

  Zastanawiam się dlaczego młode dziewczyny stosują botoks ? Kobiety w wieku dojrzałym owszem, dla poprawy wyglądu :) Patrząc na powyższe fotki, uważam, że nie ma wskazań na uzupełnianie bruzd … bo ich nie ma więc stosujmy takie zabiegi nie profilaktycznie tylko z konieczności :)

  • Botoks ma zastosowanie również w celu poprawy komfortu życia, zdrowia, a nie tylko urody. Na myśli mam leczenie nadpotliwości oraz bruksizm o którym niedługo napiszę.

 • Pingback: Leczenie bruksizmu. Botoks i wyszczuplanie twarzy | Beautyicon Blog Opinie i recenzje kosmetyków z nutą lifestylu()

 • Pingback: Makijaż dla kobiety dojrzałej. Porady dla kobiet po 40 roku życia | Beautyicon Blog Opinie i recenzje kosmetyków z nutą lifestylu()

 • silia

  Ja nie miałam z botoksem żadnych przykrych doświadczeń. Pewnie zależy od kliniki i lekarza, do którego się udamy. Robiłam w gabinecie Bellisana i nie mogę powiedzieć złego słowa. Lekarz cierpliwie odpowiadał na moje pytanie, udzielał wyczerpujących informacji, zabiegi wykonane zostały z dużym profesjonalizmem i delikatnością.

 • Ewa Mazurek

  Jak skończyłam 30 lat zrobiłam pierwszy, delikatny botoks w klinice Krajewski. Świetnie zrobiony zabieg, z wyczuciem, nie wyłączył mi mimiki twarzy a jednak czoło wyglądało zdecydowanie lepiej bez tej pionowej zmarszczki. Myślę jeszcze o botoksie pach przed latem, podobno to załatwia sprawę pocenia na długo! Polecam!

 • Krystyna Bukowska

  Kiedyś bałam się botoksu, bo kojarzył mi się z nieruchomymi twarzami z Hollywood. Zmieniłam zdanie, jak koleżanka zrobiła sobie ten zabieg i wygladała naprawdę super. Twarz miała wypoczętą, zniknęła lwia zmarszczka. Robiła zabieg u dr Strzałkowskiego w Wilanowie. Ja tez jestem umówiona, bo efekt naprawdę robi różnicę w wyglądzie.

 • Iza Madzik

  Jeśli mogę coś dodać od siebie – to polecam taki fajny zabieg – baby botoks. To delikatniejsza wersja standardowego botoksu. Robiłam ten zabieg w Welldermie i efekt był bardzo w porządku. Mogę śmiało polecać!

 • SzukajacaInformacji

  Witam serdecznie :) Podjęłam już decyzję, że chcę zlikwidować zmarszczkę na czole i lwią. Problemem jest tylko miejsce wykonania. Zastanawiam się nad wykonaniem zabiegu u dr. Sidorowicza w angel factory. Ktoś zna? lub wykonywał zabiegi u doktora? Ma same pozytywne opinie w internecie :)

 • kasia miksa

  SzukajacaInformacji z czystym sumieniem moge polecic dr Sidorowicza, robilam u niego zabieg pol roku temu i jestem bardzo zadowolona z efektow. Zabieg wykonywalam w innej klinice ale po sprawdzeniu oferty angel factory o ktorej piszesz jestem sklonna do zmiany miejsca, maja konkurencyjne ceny nie tracac przy tym na jakosci preparatow.

 • Kamila

  Botox zrobiłam raz, jakieś dwa lata temu i nie zrobiło to na mnie większego wrażenia. Bałam się też, że się uzależnię;) I od tamtej pory nie robiłam nic z twarzą. No ale człowiek coraz starszy, skóra coraz bardziej wisi na twarzy i na szyi. Koleżanka miała urodziny niedawno i powiedziała, że na prezent chciałaby zebym jej i sobie wykupiła jakiś zabieg upiększajacy, więc zdecydowałam sie na Zaffiro. Powiem Wam, że to jest dopiero torpeda! Jak to ujędrnia skórę! My akurat byłyśmy w klinice na Bukowińskiej w Warszawie, bo przeczytałam, że tam mają nowy sprzęt. Ale szukajcie u siebie gabinetów z Zafiiro, polecam ;)

 • Jula

  Witam, oglądałam kiedyś program, w którym Pani chciała ostrzyknąć czoło, wbito jej się w naczynie krwionośne, które poprowadziło toksynę do serca, a że serce to mięsień jak każdy inny – zostało porażone. Najpierw zaczęła źle się czuć, wiec wzięła kąpiel żeby się zrelaksować. Ciepła woda w tym pomogła – rozszerzyła naczynia krwionośne, botulina dotarła do serca i finalnie zmarła.
  Czy to możliwe czy to tylko wymysły telewizyjne?

  Moje doświadczenia z botoksem są takie, ze robię już 4 raz. Zaczęłam 3 lata temu, ale obserwuje dystrofie mięśnia, jak botoks mija to jest jeszcze gorzej niż przed podaniem, równia pochyla

 • Monika

  Botoks, moim zdaniem dzisiaj jest taką powszechnością, że jest to dowód na to, że jest to bezpieczny zabieg.
  Nikt nie decydowałby sie na coś co jest zagrożeniem dla życia.
  Byłam na botoksie w OME Kuźniczki Gdańsk i mogę szczerze polecić.

Wszystkie materiały zawarte na łamach bloga są chronione prawami autorskimi, a ich kopiowanie lub wykorzystywanie jest zabronione.

© 2008 - 2018 - BeautyIcon.pl

Social Media