Pielęgnacja cery suchej. Polecane kosmetyki dla skóry z przesuszeniami

Sucha, ściągnięta i poszarzała cera skłonna do podrażnień, to krótka charakterystyka cery suchej. Co właściwie jest tego przyczyną? Czy musimy być skazane na brak komfortu i szybsze starzenie?

Postanowiłam odpowiedzieć na jeden z najczęstszych problemów urodowych, który prędzej czy poźniej dopada większość z nas. Nie tylko stricte cera sucha objawia się tendencją do wysuszania, w wyniku negatywnego działania środowiska i kosmetyków. Do wysuszenia może dojść we wszystkich typach cery, w tym u cery tłustej – mówimy wtedy o cerze tłustej odwodnionej.

Ostatnio sama zmagam się z tym problemem i wiem, że również wśród Was są takie osoby, które pisząc do mnie opisują problemy cery suchej bądź odwodnionej, prosząc o poradę na temat dobrego kremu nawilżającego.

Dlatego udostępniam Wam dawkę wiedzy pozwalającą przede wszystkim zrozumieć przyczyny odwodnienia skóry, jak i zwiększyć szansę na dobór odpowiedniej pielęgnacji.

Genetyka czy środowisko – co jest przyczyną suchej cery?

Tylko część z nas posiada genetyczne uwarunkowanie dla cery suchej, większość to niewłaściwa pielęgnacja i niesprzyjające warunki atmosferyczne, które powodują, że powietrze pozbawione jest wilgotności. Cały rok zmagamy się z czynnikami, do których należy dostosować rytuały i produkty pielęgnacyjne, dlatego tak ważna w tym wszystkim jest obserwacja skóry. Z góry natomiast wiemy, że…

Okres zimowy – niskie temperatury, suche powietrze mają ogromny wpływ na szybkie wysychanie naskórka. Podobnie jest latem, kiedy temperatura znacząco wzrasta, z czym wiąże się większe parowanie w wyniku termoregulacji. Ponad to dochodzi czynnik całoroczny – wpływ promieniowania UV na naszą skórę, także w zimie powinnyśmy stosować filtry ochronne UV.

Co ciekawe spryskiwanie skóry wodą nie sprawi, że będzie ona lepiej nawilżona. Cały proces utrzymywania i wiązania wody zachodzi wewnątrz skóry. Aby odbudować jej pokłady, w najbardziej krytycznym czasie, nakładamy na skórę składniki o działaniu okluzyjnym czyli zapobiegającym ucieczce wody (odparowywaniu) oraz wspieramy jej wewnętrzne struktury dostarczając lipidów. Ważną rolę w tym wszystkim odgrywa nasza dieta, nawodnienie organizmu, gospodarka elektrolitowa (głównie sód i potas) oraz dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Czemu właściwa pielęgnacja cery suchej jest tak ważna?

Powodem jest nie tylko dyskomfort, ale wszystkie Panie dbające o urodę powinny wiedzieć, że skórę suchą cechuje cieńszy płaszcz wodno-lipidowy, co wiąże się z szybszym starzeniem. Na skórze suchej szybciej powstają zmarszczki oraz zauważa się tendencję do szarzenia skóry, co w pakiecie z dyskomfortem tworzy niezbyt dobrą wizję przyszłości… chyba, że będziemy miały świadomość tego, jakie produkty kosmetyczne wybierać i jaki styl życia prowadzić by spowolnić tempo starzenia oraz by skóra sucha cieszyła się dobrą kondycją jak najdłużej.

Z jakiego powodu masz suchą skórę?

Generalna przyczyna to niedobór lipidów i naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). `Wynikiem tego są uszkodzone funkcje bariery naskórkowej – szybsza utrata wody i obniżona zdolność do jej wiązania. Należy skupić się na odbudowie warstwy wodno-lipidowej.

  • Genetyka – choroby skóry zaburzające proces rogowacenia naskórka np. rybia łuska, wyprysk, łuszczyca i AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) oraz choroby zaburzające wydzielanie łoju i potu – łupież suchy, łojotokowe zapalenie skóry,
  • Choroby narządów wewnętrznych – cukrzyca, niedoczynność tarczycy i przewlekła niewydolność nerek,
  • Czynnik hormonalny – hormony płciowe mają znaczący wpływ na skórę. W okresie menopauzy czynność gruczołów łojowych jest zmniejszona, skóra traci swoją elastyczność. Z kolei w okresie ciąży staje się bardziej sucha i wrażliwa,
  • Starzenie – w ciągu życia skóra staje się coraz bardziej sucha w wyniku zaburzonych przemian kwasów omega-6. W wyniku starzenia zmniejsza się liczba gruczołów łojowych i potowych , co pogłębia zaburzenia termoregulacji i wysuszanie się naskórka. Ponad to starzejąca się skóra jest słabiej unaczyniona i ukrwiona, co skutkuje złym zaopatrywaniem skóry w składniki odżywcze oraz pogorszonym usuwaniem produktów przemiany materii. Czasami pod wpływem fotostarzenia obserwujemy odwrotne zjawisko – zwiększone ukrwienie prowadzi do teleangiektazji (pajączków naczyniowych),
  • Warunki klimatyczne – suche powietrze, mróz, nadmiar promieni UV, klimatyzacja. Promienie UV uszkadzają lipidy bariery ochronnej naskórka i zakłócają syntezę NMF z filagryny. Mówi się, że najgorsze dla naszej skóry jest jej wystawienie na promienie UV oraz palenie tytoniu,
  • Nieprawidłowa pielęgnacja – silnie wysuszające i odtłuszczające mydła, detergenty, składniki drażniące w chemii kosmetycznej oraz niewłaściwa dla naszej skóry pielęgnacja. Nawet skóra skłonna do łojotoku może się wysuszyć pod wpływem kosmetyków, mówimy wtedy o skórze tłustej odwodnionej,
  • Leki – sterydy, leki odwadniające, retinoidy,
  • Zła dieta – za mało spożywanej wody, braki witaminowe –  A + E, braki kwasów omega-3, kwasu gamma-linolenowego (GLA) i linolowego oraz antyoksydantów w diecie. Niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych powoduje, że skóra staje się sucha, zaczerwieniona, łuszcząca.

Dwa podstawowe składniki tworzące problem i składniki, które powinnyśmy dostarczać

NMF – NATURALNE CZYNNIKI NAWILŻAJĄCE – wykazują działanie higroskopijne (hydrofilowe; humektanty) –  przyciągają wodę i hamują jej parowanie. NMF składa się z : aminokwasów, mocznika, kwasu moczowego, kwasu mlekowego, kreatyniny i innych.

W kosmetykach szukamy:

Kwas hialuronowy, gliceryna, kolagen, glikol propylenowy, sorbitol, pantenol, aminokwasy, chitozan, mocznik, mleczan sodu., ekstrakty z alg, białka jedwabiu (serycyna, fibroina). Możemy też znaleźć kosmetyki zawierające NMF.

LIPIDY – lipidy płaszcza hydrolipidowego i lipidy cementu międzykomórkowego. Wykazują działanie wzmacniające struktury międzykomórkowe oraz zapobiegają ucieczce wody z naskórka (działanie hydrofobowe, okluzyjne).

W kosmetykach szukamy:

Parafina, silikony, wosk pszczeli, lanolina, wazelina (stosujemy tylko przez określony czas podczas największych przesuszeń).

Substancje uzupełniające lipidy w skórze – roślinne lub syntetycznie pozyskiwane składniki:

Ceramidy, cholesterol, trójglicerydy, oleje roślinne (z ogórecznika, z wiesiołka, z kiełków pszenicy, olej lniany, olej jojoba, olej migdałowy).

Emolienty zmiękczające skórę:

Izostearynian izopropylu, stearynian oktylu, mirystynian propylu.

Substancje regulujące proces złuszczania naskórka, co przekłada się na funkcjonowanie skóry:

Kwasy alfa-hydroksylowe, kwas laktobionowy, mlekowy, peelingi liposomowe.

Potrzebujemy więc kremów z substancjami przyciągającymi i wiążące wodę oraz składniki ochronne oraz odbudowujące lipidy w przestrzeniach międzykomórkowych naskórka.

Cera sucha – ciekawostki i porady pielęgnacyjne:

  • Skóry nie można nawilżyć spryskując ją wodą – za nawilżenie skóry odpowiada skóra właściwa gdzie dochodzi do migracji wody z głębszych warstw skóry. Skóra właściwa zawiera 70-80% wody, w kolejnych warstwach naskórka jest jej coraz mniej, warstwa rogowa posiada tylko 12-15% wody,
  • Suchość skóry zakłóca proces złuszczania, czego konsekwencją jest szara, szorstka skóra,
  • Cera sucha szybciej się starzeje i w wyniku zastosowania niewłaściwych kosmetyków szybko stanie się cerą wrażliwą,
  • Do mycia skóry suchej należy używać letniej wody, co zapobiega ubytkowi tłuszczów z lipidowej bariery ochronnej. Powinna być to woda niskozmineralizowana – związki chloru i wapnia mogą podrażnić skórę,
  • Nie używamy mydła, zamiast tego oleje, balsamy myjące oraz do demakijażu najlepiej mleczka,
  • Po kąpieli szybko, w ciągu kilku minut używamy preparatu nawilżającego,
  • Stosujemy kosmetyki zawierające składniki nawilżające i tłuszczowe. W preparatach na noc zazwyczaj występuje więcej substancji tłuszczowych,
  • Liposomy jako system nośnikowy w kosmetyku spowodują jego intensywniejsze działanie,
  • Jak głęboko wnikają substancje zawarte w kosmetykach zależne jest od ich masy cząsteczkowej – duże cząsteczki zatrzymują się na powierzchni, zaś małe troszkę głębiej – jest to np. gliceryna wzmacniająca działanie NMF,
  • Substancje, które modyfikują barierę ochronną – wspomaganie odbudowy cementu międzykomórkowego to: ceramidy, kwasy tłuszczowe, cholesterol,
  • Do złuszczania stosujemy peelingi ziarniste  z kuleczek polietylenu (gładkie) lub peelingi enzymatyczne. Nie złuszczamy skóry uszkodzonej,
  • Stosujemy maski nawilżające, okluzyjne, algowe,
  • Zabiegi usprawniające wchłanianie substancji nawilżających – jontoforeza, sonoforeza i mezoterapia bezigłowa.

W kolejnej części polecane produkty. Jest to również moment do dzielenia się swoimi refleksjami – kłopotami z cerą suchą bądź ubogą w wilgoć wraz z rozwiązaniami.

Będzie mi niezmiernie miło jeśli włączycie się w dyskusję. Czy ten i podobne mu posty są dla Was przydatne? Czekam na Wasze opinie :)

P.S – Informacje zawarte we wpisie pozyskałam z różnych źródeł – literatury fachowej, prasy i forów branżowych. Staram się jak mogę zamieszczać dla Was maksimum przydatnych informacji.
  • Marta

    Czekam na czasy, kiedy zmniejszy się ilość moich gruczołów łojowych i przestaną intensywnie pracować 😊 Bardzo ciekawy wpis, choć ja oczywiście suchej skóry nie mam. Mam za to często skórę odwodnioną wskutek stosowania różnych regulujących skłonność do trądziku preparatów. Wystarczy jednak, że odstawię na chwilę czynnik drażniący i wszystko wraca do normy.

    We wpisie nie ma na razie mowy o kosmetykach do cery suchej, ale już teraz chciałabym polecić skórom tłustym odwodnionym i podrażnionym Cicalfate Post Acte, czyli lekką emulsję gojącą pękającą i łuszczącą się skórę oraz enzymatyczną maskę nawilżającą z 20 procentowym stężeniem witaminy C firmy Image Skincare. Maska bardzo delikatnie złuszcza i silnie nawilża i rozświetla skórę.

    • Problemy skóry to generalnie dość złożony problem… myślę, że w wielu przypadkach nie do końca wiadomo jaki jest faktyczny bazowy typ skóry, a jaki ma wpływ styl życia, zaburzenia hormonalne i inne czynniki mogące doprowadzić do zmian. Tak jest w moim przypadku… Sama alergia (kocham moje psy, ale mnie okresowo alergizują) negatywnie wpływa na mój stan skóry czyniąc ją suchą i skłonną do podrażnień. Do tego mrozy, stresy, niedoczynność tarczycy… obciążenie genetyczne ewentualną łuszczycą. Nie na wszystko mamy wpływ, ale może stosownie reagować i zmniejszać problem. Temat rzeka. Obserwacja jest bardzo ważna i tak jak piszesz nie stosujemy kosmetyków na siłę gdy widzimy negatywne zmiany.

      Dziękuję za opinię i polecone kosmetyki :*

  • Renata Mróz

    Polecam krem z olejem z wiesiołka. W aptece taki naturalny krem, np. Gal wiesiołkowy można kupić za 10-15zł. Działa świetnie – najlepiej na noc położyć grubą warstwę kremu.

    • Dziękuję za polecenie :)

    • Majka Michalska

      Nie słyszałam o tym kremie. Wiem, że ta firma ma kapsułki z wiesiołkiem. Człowiek całe życie się uczy i dowiaduje nowych rzeczy ;)

  • Karolina

    Świetny blog i bardzo rzeczowy post. Na pewno ta wiedza mi się przyda :) Cieszę się, że tu trafiłam.

    Serdecznie zapraszam również do mnie.

    Pozdrawiam Karolina

  • Pingback: Ulubieńcy kwiecień 2018. Pielęgnacja cery naczynkowej. Kosmetyki azjatyckie Skinfood, kosmetyki wegańskie Maria Nila – BeautyIcon.pl – blog o tym co piękne wewnątrz i na zewnątrz()

  • Dorota Okurowska

    Fajny wpis

  • Ilonsoon

    Ja od siebie do skory suchej mega polecam krem z drzewem sandałowym i kurkuma z marki Orientana!

Wszystkie materiały zawarte na łamach bloga są chronione prawami autorskimi, a ich kopiowanie lub wykorzystywanie jest zabronione.

© 2008 - 2020 - BeautyIcon.pl

Social Media