W makijażu oczu liczy się nie tylko właściwie dobrany kolor, którego używamy by podkreślić spojrzenie, najistotniejszym aspektem jest zdrowa, gładka skóra, którą możemy sobie zapewnić m.in. przy pomocy regularnej pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami. Jak przeciwdziałać obrzękom, zasinieniom, zmarszczkom i by oko wyglądało dłużej młodo?
Przede wszystkim poznać właściwości skóry pod oczami i dobrać właściwe kosmetyki do problemu. A następnie regularnie, konsekwentnie wdrażać program pielęgnacyjny, a jeśli zajdzie taka potrzeba – dopomóc sobie nieinwazyjnymi zabiegami medycyny estetycznej.
źródło: pinterest.com
Skóra pod oczami
Skóra wokół oczu jest cienka, płytko unaczyniona, praktycznie pozbawiona podskórnego tłuszczu oraz gruczołów łojowych. Co się z tym wiąże, łatwo ulega przesuszeniom i podrażnieniu, wraz z intensywną mimiką łatwo o powstanie zmarszczek. Wyróżnia ją także słabe krążenie stwarzające okazje do powstania zasinień. Skóra powieki dolnej jest dodatkowo bardzo luźna, co skutkuje np. zapadaniem się skóry oraz opuchnięciami w wyniku odkładania się wody.
Możliwe kosmetyki do pielęgnacji strefy wokół oczu to kremy, żele, maski i kompresy. Powstawanie zmarszczek wokół oczu opóźniamy poprzez regularną pielęgnację – kremy muszą posiadać lekką konsystencję, nie wolno intensywnie pocierać skóry wokół oczu by jej nie zniekształcić. Lekkie żele można zastosować w celu ochłodzenia i redukcji opuchnięć (w okolicy worków łzowych). Maski pomogą w regeneracji i usuwaniu cieni pod oczami. Na opuchnięcia powiek najszybsze w działaniu są kompresy.
Masaż
Ze względu na słabe krążenie i możliwe zastoje limfatyczne, warto zadbać o odpowiedni masaż. Specjaliści sugerują wykonywanie masażu powiek 3 razy w tygodniu. Powieki górne należy potraktować delikatnym masażem ruchem okrężnym, natomiast dolne masować od środka do zewnątrz powieki.
Demakijaż
Nie wolno chodzić w makijażu spać, podobnie jest ze szkłami kontaktowymi. Wszelkie ingerencje obcych dla oka substancji, mieszające się z płynem łzowym mogą wywołać infekcje i uszkodzenie oka.
Przy demakijażu nie wolno nadmiernie pocierać oka. Warto za to używać płynów dwufazowych lub z olejkami, które skutecznie i szybko usuwają makijaż bez potrzeby mocnego dociskania czy też pocierania powiek.
Ważne, aby nie nakładać podkładu pod oko, tylko dostosować pod tę okolicę dobry korektor pielęgnacyjny. Sama bardzo o to dbam, gdyż zauważyłam iż po użyciu choć świetnie maskującego korektora Smashbox, moja skóra szybko się wysuszyła. Polecam za to korektor marki Sisley – jest bardzo wydajny, zawiera pielęgnujące skórę składniki oraz redukuje widoczność zasinień.
Jaki krem wybrać?
Krem dostosowany do strefy pod oczami powinien być długotrwale nawilżający, a na dzień dodatkowo zawierać filtr przeciwsłoneczny.
Dobrymi substancjami, których należy poszukiwać w kremach pod oczy to m.in. kofeina (redukcja obrzęków), witamina C (redukcja sińców, rozjaśnienie i ochrona przeciwzmarszczkowa), flawonoidy (uszczelniają naczynia krwionośne). Kremy mogą zawierać nawilżający kwas hialuronowy lub olejki np. z awokado, które tworzą na skórze ochronną warstwę zabezpieczając ją przed wysuszeniem.
Na rynku dostępne są również nawilżające serum, zawierające koktajl skoncentrowanych składników np. Dior Capture Totale Serum pod oczy, który ma zapewnić efekt „otwartego oka” – działa na opuchnięcia, zasinienia, a także wygładza skórę pod okiem redukując widoczność zmarszczek.
Jeżeli Twoim problemem jest mocno wysuszona skóra, czego efektem mogą być przynajmniej czasowo zmarszczki, zachęcam do wypróbowania kremów z olejkami np. Kiehl’s Eye Treatment z olejkiem z awokado. Ten krem działa na naprawdę ekstremalne przesuszenia i redukuje wywołane nimi zmarszczki.
zdjęcie: nivea
Jak jeszcze zadbać o piękne spojrzenie?
W okresie letnim ważne są okulary przeciwsłoneczne zawierające filtry UVA i UVB – to ważne ponieważ pod osłoną ciemnych szkieł nasze źrenice pozostają rozszerzone, co ułatwia docieranie promieni słonecznych do oka. Tylko odpowiednia ochrona – filtry UV są w stanie zablokować wnikanie szkodliwym promieni. Jeśli szkła w okularach nie posiadają filtrów UV spowodują więcej szkód aniżeli ich całkowity brak. Mrużenie oczu wraz ze zwężaniem źrenic w kontakcie z ostrym światłem to naturalna, instynktowna ochrona przed dostępem do oka szkodliwego promieniowania. Niestety nie w pełni skuteczna i posiadająca skutki uboczne jak np. powstawanie zmarszczek – kurzych łapek.
Specjaliści doradzają noszenie okularów także zimą, gdyż słońce odbija się od śniegu.
Relaksowanie wzroku. Można powiedzieć, że gdy za długo wpatrujemy się w telewizor czy czytamy książkę nasze oczy dopada zmęczenie. W moim przypadku powoduje to efekt pieczenia czy też rozmywania się obrazu. Wzrok musi się więc ”relaksować’’. Podczas oglądania telewizji najlepiej nie wpatrywać się w jeden punkt i co jakiś czas przenieść wzrok w inne niż oglądane pole. Zachęcam aby w ramach takiej higieny prozdrowotnej :) po prostu udać się na spacer na łono natury i popatrzeć na zieleń. Udowodniono, że korzyści płynące z obcowania z przyrodą wpływają nie tylko na wzrok, ale i całe ciało oraz samopoczucie.
Ważne jest też odpowiednie oświetlenie – nie może być zbyt silne, ani zbyt słabe, tylko miękkie, rozproszone. Komputer powinien być ustawiony bokiem do okna, by światło nie odbijało się w ekranie. Gdy idziesz spać, pozwól całemu ciału się wyciszyć, wyłącz telewizor minimum godzinę przed zaśnięciem, zasuń zasłony jeżeli zza okien dobiega uliczne światło i zamknij oczy. To pozwoli na zdrowy sen i lepszą regenerację.
Właściwa dieta może zdziałać wiele dobrego dla oczu. Chodzi o dostarczanie produktów zawierających luteinę i zeaksantynę. Związki te zawierają zielone warzywa typu szpinak, natka pietruszki, sałata, jarmuż oraz żółte i pomarańczowe warzywa, a także nektarynki, awokado, jeżyny, agrest. Ważne są też witaminy, typowe antyoksydanty: C, E oraz witamina A (beta-karoten). Witaminy te ze sobą współdziałają wzmacniając naczynia krwionośne i uszczelniając błony komórkowe. Dla zdrowego oka potrzebne są również minerały, takie jak: miedź (orzechy, awokado), cynk (ryby, jaja, pestki dyni, pełne ziarno), selen (owoce morza, ryby) i mangan (orzechy, fasola, czarne jagody) oraz kwasy omega-3, których bogatym źródłem są ryby.