Sucha, ściągnięta i poszarzała cera skłonna do podrażnień, to krótka charakterystyka cery suchej. Co właściwie jest tego przyczyną? Czy musimy być skazane na brak komfortu i szybsze starzenie?
Postanowiłam odpowiedzieć na jeden z najczęstszych problemów urodowych, który prędzej czy poźniej dopada większość z nas. Nie tylko stricte cera sucha objawia się tendencją do wysuszania, w wyniku negatywnego działania środowiska i kosmetyków. Do wysuszenia może dojść we wszystkich typach cery, w tym u cery tłustej – mówimy wtedy o cerze tłustej odwodnionej.
Ostatnio sama zmagam się z tym problemem i wiem, że również wśród Was są takie osoby, które pisząc do mnie opisują problemy cery suchej bądź odwodnionej, prosząc o poradę na temat dobrego kremu nawilżającego.
Dlatego udostępniam Wam dawkę wiedzy pozwalającą przede wszystkim zrozumieć przyczyny odwodnienia skóry, jak i zwiększyć szansę na dobór odpowiedniej pielęgnacji.
Genetyka czy środowisko – co jest przyczyną suchej cery?
Tylko część z nas posiada genetyczne uwarunkowanie dla cery suchej, większość to niewłaściwa pielęgnacja i niesprzyjające warunki atmosferyczne, które powodują, że powietrze pozbawione jest wilgotności. Cały rok zmagamy się z czynnikami, do których należy dostosować rytuały i produkty pielęgnacyjne, dlatego tak ważna w tym wszystkim jest obserwacja skóry. Z góry natomiast wiemy, że…
Okres zimowy – niskie temperatury, suche powietrze mają ogromny wpływ na szybkie wysychanie naskórka. Podobnie jest latem, kiedy temperatura znacząco wzrasta, z czym wiąże się większe parowanie w wyniku termoregulacji. Ponad to dochodzi czynnik całoroczny – wpływ promieniowania UV na naszą skórę, także w zimie powinnyśmy stosować filtry ochronne UV.
Co ciekawe spryskiwanie skóry wodą nie sprawi, że będzie ona lepiej nawilżona. Cały proces utrzymywania i wiązania wody zachodzi wewnątrz skóry. Aby odbudować jej pokłady, w najbardziej krytycznym czasie, nakładamy na skórę składniki o działaniu okluzyjnym czyli zapobiegającym ucieczce wody (odparowywaniu) oraz wspieramy jej wewnętrzne struktury dostarczając lipidów. Ważną rolę w tym wszystkim odgrywa nasza dieta, nawodnienie organizmu, gospodarka elektrolitowa (głównie sód i potas) oraz dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe.
Czemu właściwa pielęgnacja cery suchej jest tak ważna?
Powodem jest nie tylko dyskomfort, ale wszystkie Panie dbające o urodę powinny wiedzieć, że skórę suchą cechuje cieńszy płaszcz wodno-lipidowy, co wiąże się z szybszym starzeniem. Na skórze suchej szybciej powstają zmarszczki oraz zauważa się tendencję do szarzenia skóry, co w pakiecie z dyskomfortem tworzy niezbyt dobrą wizję przyszłości… chyba, że będziemy miały świadomość tego, jakie produkty kosmetyczne wybierać i jaki styl życia prowadzić by spowolnić tempo starzenia oraz by skóra sucha cieszyła się dobrą kondycją jak najdłużej.
Z jakiego powodu masz suchą skórę?
Generalna przyczyna to niedobór lipidów i naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). `Wynikiem tego są uszkodzone funkcje bariery naskórkowej – szybsza utrata wody i obniżona zdolność do jej wiązania. Należy skupić się na odbudowie warstwy wodno-lipidowej.
- Genetyka – choroby skóry zaburzające proces rogowacenia naskórka np. rybia łuska, wyprysk, łuszczyca i AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) oraz choroby zaburzające wydzielanie łoju i potu – łupież suchy, łojotokowe zapalenie skóry,
- Choroby narządów wewnętrznych – cukrzyca, niedoczynność tarczycy i przewlekła niewydolność nerek,
- Czynnik hormonalny – hormony płciowe mają znaczący wpływ na skórę. W okresie menopauzy czynność gruczołów łojowych jest zmniejszona, skóra traci swoją elastyczność. Z kolei w okresie ciąży staje się bardziej sucha i wrażliwa,
- Starzenie – w ciągu życia skóra staje się coraz bardziej sucha w wyniku zaburzonych przemian kwasów omega-6. W wyniku starzenia zmniejsza się liczba gruczołów łojowych i potowych , co pogłębia zaburzenia termoregulacji i wysuszanie się naskórka. Ponad to starzejąca się skóra jest słabiej unaczyniona i ukrwiona, co skutkuje złym zaopatrywaniem skóry w składniki odżywcze oraz pogorszonym usuwaniem produktów przemiany materii. Czasami pod wpływem fotostarzenia obserwujemy odwrotne zjawisko – zwiększone ukrwienie prowadzi do teleangiektazji (pajączków naczyniowych),
- Warunki klimatyczne – suche powietrze, mróz, nadmiar promieni UV, klimatyzacja. Promienie UV uszkadzają lipidy bariery ochronnej naskórka i zakłócają syntezę NMF z filagryny. Mówi się, że najgorsze dla naszej skóry jest jej wystawienie na promienie UV oraz palenie tytoniu,
- Nieprawidłowa pielęgnacja – silnie wysuszające i odtłuszczające mydła, detergenty, składniki drażniące w chemii kosmetycznej oraz niewłaściwa dla naszej skóry pielęgnacja. Nawet skóra skłonna do łojotoku może się wysuszyć pod wpływem kosmetyków, mówimy wtedy o skórze tłustej odwodnionej,
- Leki – sterydy, leki odwadniające, retinoidy,
- Zła dieta – za mało spożywanej wody, braki witaminowe – A + E, braki kwasów omega-3, kwasu gamma-linolenowego (GLA) i linolowego oraz antyoksydantów w diecie. Niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych powoduje, że skóra staje się sucha, zaczerwieniona, łuszcząca.
Dwa podstawowe składniki tworzące problem i składniki, które powinnyśmy dostarczać
NMF – NATURALNE CZYNNIKI NAWILŻAJĄCE – wykazują działanie higroskopijne (hydrofilowe; humektanty) – przyciągają wodę i hamują jej parowanie. NMF składa się z : aminokwasów, mocznika, kwasu moczowego, kwasu mlekowego, kreatyniny i innych.
W kosmetykach szukamy:
Kwas hialuronowy, gliceryna, kolagen, glikol propylenowy, sorbitol, pantenol, aminokwasy, chitozan, mocznik, mleczan sodu., ekstrakty z alg, białka jedwabiu (serycyna, fibroina). Możemy też znaleźć kosmetyki zawierające NMF.
LIPIDY – lipidy płaszcza hydrolipidowego i lipidy cementu międzykomórkowego. Wykazują działanie wzmacniające struktury międzykomórkowe oraz zapobiegają ucieczce wody z naskórka (działanie hydrofobowe, okluzyjne).
W kosmetykach szukamy:
Parafina, silikony, wosk pszczeli, lanolina, wazelina (stosujemy tylko przez określony czas podczas największych przesuszeń).
Substancje uzupełniające lipidy w skórze – roślinne lub syntetycznie pozyskiwane składniki:
Ceramidy, cholesterol, trójglicerydy, oleje roślinne (z ogórecznika, z wiesiołka, z kiełków pszenicy, olej lniany, olej jojoba, olej migdałowy).
Emolienty zmiękczające skórę:
Izostearynian izopropylu, stearynian oktylu, mirystynian propylu.
Substancje regulujące proces złuszczania naskórka, co przekłada się na funkcjonowanie skóry:
Kwasy alfa-hydroksylowe, kwas laktobionowy, mlekowy, peelingi liposomowe.
Potrzebujemy więc kremów z substancjami przyciągającymi i wiążące wodę oraz składniki ochronne oraz odbudowujące lipidy w przestrzeniach międzykomórkowych naskórka.
Cera sucha – ciekawostki i porady pielęgnacyjne:
- Skóry nie można nawilżyć spryskując ją wodą – za nawilżenie skóry odpowiada skóra właściwa gdzie dochodzi do migracji wody z głębszych warstw skóry. Skóra właściwa zawiera 70-80% wody, w kolejnych warstwach naskórka jest jej coraz mniej, warstwa rogowa posiada tylko 12-15% wody,
- Suchość skóry zakłóca proces złuszczania, czego konsekwencją jest szara, szorstka skóra,
- Cera sucha szybciej się starzeje i w wyniku zastosowania niewłaściwych kosmetyków szybko stanie się cerą wrażliwą,
- Do mycia skóry suchej należy używać letniej wody, co zapobiega ubytkowi tłuszczów z lipidowej bariery ochronnej. Powinna być to woda niskozmineralizowana – związki chloru i wapnia mogą podrażnić skórę,
- Nie używamy mydła, zamiast tego oleje, balsamy myjące oraz do demakijażu najlepiej mleczka,
- Po kąpieli szybko, w ciągu kilku minut używamy preparatu nawilżającego,
- Stosujemy kosmetyki zawierające składniki nawilżające i tłuszczowe. W preparatach na noc zazwyczaj występuje więcej substancji tłuszczowych,
- Liposomy jako system nośnikowy w kosmetyku spowodują jego intensywniejsze działanie,
- Jak głęboko wnikają substancje zawarte w kosmetykach zależne jest od ich masy cząsteczkowej – duże cząsteczki zatrzymują się na powierzchni, zaś małe troszkę głębiej – jest to np. gliceryna wzmacniająca działanie NMF,
- Substancje, które modyfikują barierę ochronną – wspomaganie odbudowy cementu międzykomórkowego to: ceramidy, kwasy tłuszczowe, cholesterol,
- Do złuszczania stosujemy peelingi ziarniste z kuleczek polietylenu (gładkie) lub peelingi enzymatyczne. Nie złuszczamy skóry uszkodzonej,
- Stosujemy maski nawilżające, okluzyjne, algowe,
- Zabiegi usprawniające wchłanianie substancji nawilżających – jontoforeza, sonoforeza i mezoterapia bezigłowa.
W kolejnej części polecane produkty. Jest to również moment do dzielenia się swoimi refleksjami – kłopotami z cerą suchą bądź ubogą w wilgoć wraz z rozwiązaniami.
Będzie mi niezmiernie miło jeśli włączycie się w dyskusję. Czy ten i podobne mu posty są dla Was przydatne? Czekam na Wasze opinie :)
Pingback: Ulubieńcy kwiecień 2018. Pielęgnacja cery naczynkowej. Kosmetyki azjatyckie Skinfood, kosmetyki wegańskie Maria Nila – BeautyIcon.pl – blog o tym co piękne wewnątrz i na zewnątrz()