Techniki masażu twarzy w codziennej pielęgnacji. Polecane kosmetyki

Do napisania tego postu skłoniły mnie własne doświadczenia. Od około dwóch tygodni w swojej codziennej pielęgnacji stosuję masaż twarzy, dzięki czemu cera wygląda lepiej, zdrowiej, jest bardziej jędrna i nabrała lepszego kolorytu.

źródło zdjęcia: pinterest.com

Aby lepiej zobrazować Wam dlaczego masaż twarzy może tak dobrze działać, przyrównam go do odchudzania :) W niektórych przypadkach zmiana stylu życia nie przynosi satysfakcjonującego efektu. Często zrzucamy odpowiedzialność na czynniki zewnętrzne, tymczasem „diabeł tkwi w szczegółach”. Nie posiadamy dostatecznej wiedzy o procesach zachodzących w organizmie i robimy małe błędy zaważające o końcowym rezultacie. Podobnie jest ze skuteczną pielęgnacją… i w ogóle z życiem :) Nabywając wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną oraz dołączając do tego samodyscyplinę osiągamy więcej, co w przełożeniu na pielęgnację oznacza regularność w stosowaniu i poprawność aplikacji kosmetyków.

Dlaczego warto wykonywać masaż twarzy?

Masaż twarzy wywodzi się z Azji, konkretnie z medycyny chińskiej. Jego zadaniem jest praca na skórze oraz mięśniach do niej przyczepionych, aby pobudzić ją do produkcji kolagenu, polepszyć mikrokrążenie (przepływ krwi i limfy), a także wzmocnić mięśnie – podobnie jak z treningiem ciała, dla lepszej jędrności i elastyczności. Regularny masaż widocznie polepsza jakość i koloryt skóry. A co po za tym?

źródło zdjęcia: pinterest.com

Plusy masażu twarzy

  • lepsza wchłanialność i skuteczność kosmetyków aplikowanych na skórę,
  • całkowicie naturalny, nieinwazyjny, darmowy i nie pochłaniający wiele czasu zabieg odmładzający,
  • łatwy i skuteczny sposób na polepszenie funkcjonowania i wyglądu skóry, który możesz wykorzystywać przy codziennym rytuale pielęgnacyjnym,
  • masaż połączony z aromatoterapią odpręży także Twoje zmysły, lepiej nastroisz się zarówno na dzień, jak i do snu,
  • po zakończonym masażu Twoje mięśnie rozluźnią się, dzięki czemu zyskasz łagodniejszy wyraz twarzy – szczególnie istotne dla nerwusów ;)
  • technika, która działa na niemalże wszystkie oznaki upływającego czasu – pomaga usunąć opuchliznę, zwiotczenie skóry, zwiększa wchłanianie kosmetyków, rozjaśnia cerę,
  • dla każdego, w każdym wieku. Obowiązkowo dla kobiet po 30 roku życia

Minusów nie zaobserwowałam, prawidłowo wykonywany masaż na zdrowej skórze przynosi wyłącznie korzyści.

Podstawowe techniki masażu twarzy

Podstawowe techniki masażu to mówiąc kolokwialnie, techniki oparte na głaskaniu, uciskaniu, oklepywaniu i omiataniu palcami ważnych punktów na twarzy. Na temat określonych rytuałów napisano już mnóstwo artykułów, które są dostępne w sieci, a także w specjalistycznej literaturze dla kosmetologów – tam znajdziecie również anatomię twarzy – opis poszczególnych mięśni, ważne dla precyzyjnej pracy kosmetyczek wykonujących całe rytuały związane z masażem twarzy. Ja skupię się na podstawach, aby masaż twarzy mógł towarzyszyć Wam przy codziennej pielęgnacji, bez większego trudu, abyście po prostu o nim nie zapominały :)

Uciskanie i oklepywanie odpowiednich punktów na twarzy poprawia krążenie w skórze, co wiąże się z redukcją obrzęków i poprawą kolorytu cery. Natomiast metoda głaskania rozluźnia mięśnie, przez co rysy twarzy i zmarszczki łagodnieją.

Przed rozpoczęciem masażu oczyść skórę i umieść ciepły, najlepiej wilgotny ręcznik na twarzy, delikatnie go wciskając – ta technika służy zrelaksowaniu mięśni i przygotowaniu skóry do następnych kroków.

Większość dostępnych metod najlepiej współdziała z aplikacją serum, olejków i kremów, ale zanim to nastąpi należy oczyścić skórę. Jeżeli masz cerę wrażliwą możesz użyć do demakijażu mleczka i kolistymi ruchami masować nim skórę, następnie zetrzeć je miękką, nasączoną ciepłą wodą np.  flanelową chusteczką i aby mieć całkowitą pewność pozbycia się zanieczyszczeń wspomóc oczyszczanie wacikami nasączonymi płynem micelarnym. Taki zabieg również pozwoli skórze lepiej chłonąć składniki aktywne z nałożonej pielęgnacji.

Olejkowy rytuał – technika masażu twarzy wg L’Oreal Paris

Masaż rozpoczynaj od szyi kierując się ku górze, zgodnie z przepływem krwi. W zależności od przyjętej techniki (marki kosmetyczne posiadają swoje autorskie programy) możesz wykonać pełen masaż używając do tego celu różnych specyfików. Zazwyczaj każdy zabieg rozpoczyna się od lekkiego pobudzania skóry w postaci głaskania – takim ruchem możesz wykonywać oczyszczanie twarzy. Następnie jest to ugniatanie na przemian z oklepywaniem właściwych punktów na twarzy – odpowiadających najważniejszym mięśniom. Na koniec rozluźniające zamiatanie, ruchy delikatnie ciągnące skórę – liftingujące i modelujące. Zazwyczaj do masażu używamy dwóch palców – wskazującego i środkowego.

Masaż twarzy najlepiej wykonywać codziennie, podczas każdej aplikacji kosmetyków pielęgnacyjnych. To nie tylko naturalne działanie przeciwzmarszczkowe, poprawienie kolorytu cery, poprzez pobudzenie krążenia, ale także lepsza wchłanialność substancji aktywnych z kosmetyków.

Pamiętajcie aby każdy rytuał pielęgnacyjny poprzedzało dobre oczyszczanie i tonizowanie skóry, co zapewni jej naturalny, lekko kwaśny odczyn, dzięki czemu skóra lepiej spożytkuje nałożone na nią substancje. I nie zapominajcie o szyi oraz dekolcie, a także okolicy za uszami, która ma wpływ na owal Waszej twarzy. Masujcie skórę z przyjemnością i relaksujcie się! To ważny aspekt zarówno dla psychiki, jak i wyglądu – stres to wróg naszej skóry.

Aby lepiej zaprezentować techniki masażu zamieszczam filmy obrazujące jak powinien być wykonany codzienny masaż z pomocą kosmetyków:

Masaż liftingujący, poprawiający kontur twarzy

Masaż okolic oczu

Masaż okolic ust, służący podniesieniu kącików ust

Masaż profesjonalny. Warto obejrzeć – stanowi zachętę do wizyty u profesjonalnej masażystki ;)

Proponowane kosmetyki do masażu i rewitalizacji cery

Produkt, który sprawia mi największą przyjemność przy masażu, a efekt widoczny jest już po pierwszym zastosowaniu to Emulsja Ekologiczna Sisley – na bazie 5 ekstraktów z roślin: Wąkrotka azjatycka, Skrzyp, Żeń-szeń, Rozmaryn, Chmiel. Konsystencja emulsji jest niezwykle przyjemna ponieważ nie jest wodnista, ale też nie mocno kremowa, w dodatku zapach sprawia, że masaż wzbogacony jest o akcent aromatoterapii, a twarz po aplikacji jest bardziej promienna, o wyrównanym kolorycie oraz nawilżona, przygotowana na kolejne kroki w pielęgnacji.

Ponad to polecam olejki, które świetnie sprawdzają się przy wieczornym rytuale pielęgnacyjnym np. olejek Kiehl’s Midnight Recovery (w sklepie znajdziecie jego odpowiednik na dzień) zawierający w 99,8% naturalne składniki, takie jak: olejek z dzikiej róży, olej z wiesiołka dwuletniego, olej jojoba, olej z kolendry, witamina E, olej lawendowy, olejek geraniowy i inne, które w sposób efektywny działają na skórę, ta z dnia na dzień staje się bardziej doskonała i rozświetlona.

Inne olejki, które testowałam to L’Oreal Olejkowy Rytuał Nutri-Gold (ekonomiczna alternatywa droższych produktów, dostępny w dwóch wersjach dla skóry suchej i normalnej/mieszanej), Origins High Potency (marka ciesząca się dobrą opinią, natomiast gdybym miała wybierać na podstawie efektu pomiędzy olejkiem Origins i Kiehl’s, wybrałabym ten drugi), ciekawa baza pod makijaż w olejku Smashbox Photo Finish Primer Oil (nadaje efekt świetlistości i zawiera skoncentrowaną siłę olejków roślinnych). Mandarynkowy olejek Decleor – w 100% olejek, nie zawiera konserwantów i olejów mineralnych. Formuła opracowana by redukować i zapobiegać pierwszym zmarszczkom. Intensywnie nawilża i rozświetla skórę.

Czy macie jakiekolwiek doświadczenie z masażem twarzy? Czy używacie olejków do twarzy, co polecacie? Jestem ciekawa Waszych opinii :)

  • I nie wiem czy ustosunkować się do tego jako masażystka czy co ;P ze swojej strony dodałabym jednak że osoby borykające sie z problemami skórnymi po pierwszych masażach mogą mieć nie mały wysyp nieprzyjaciół ;)

    • To prawda :) Dlatego napisałam, że ”masaż wykonany na zdrowej skórze przynosi same korzyści”. Nie zgłębiałam tematu np. skóry ze stanami zapalnymi, ale to wydaje się oczywiste, że takiej skóry nie dotykamy intensywnie, tylko najpierw leczymy. Jeśli masz jakieś dodatkowe info pisz śmiało :)

      A Ty wykonujesz u siebie taki masaż?

      • Dla mnie czy dla Ciebie to jest oczywiste ale dla osoby, która nie miała styczności z takim masażem może nie być ;)

        Taki typowo kosmetyczny rzadko, ja bardziej skupiam się na leczniczym i ostatni masaż twarzy miałam przy / po udarze gdzie wszystko pięknie wróciło do normy więc wiesz, uwielbiam widzieć taki efekt gdzie coś ‚naprawiłam’ ;)

        • Gratuluję. Czytałam wpis na Twoim blogu, współczuję Ci i zarazem cieszę się, że tak, a nie inaczej poukładałaś swój świat, z pewnością losowe trudności kształtują charakter, a Twoja postawa może być dla wielu wzorem… Szczególnie w czasach kiedy zapomina się, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i różne rzeczy nas mogą dotknąć, zapominamy o wspólnocie, która nas łączy. Uważam, że wielu ludzi powinno nabrać więcej pokory i trochę pogłębić obszar swojego ducha. Ściskam serdecznie :*

          • Przez chwilę myślałam jaki wpis ale juz wiem ;). Zgodzę się z tym co mówisz, nie dodać nic ująć ;*

  • agi731

    Dwie specjalistki a ja w temacie zielona jak szczypiorek na wiosnę:P

  • Bardzo ciekawy post, uwielbiam być masowana przez kosmetyczkę, może sama się też nauczę :) Pozdrawiam Agatko :)

    • Też to lubię… i w ogóle masaż całego ciała ;)) Pozdrawiam :*

  • Marta

    Świetny post. Sądzę, że taki masaż może zdecydowanie poprawić wygląd naszej skóry, ale najważniejsza jest tu oczywiście systematyczność, której mi nieco brakuje. Szczególnie gdy nie widzę szybkich efektów.

    Obejrzałam wszystkie filmiki i najbardziej podobał mi się ostatni. Zrelaksowałam się już samym patrzeniem, a co dopiero być tak masowanym :)

    Zmartwiło mnie jednak to, że skóry problematyczne reagują na pierwsze masaże wypryskami. I to mnie skutecznie zniechęca. Mój pokwasowy (z nadmiernego przesuszenia) wysyp już mija i w najbliższej przyszłości nie będę raczej eksperymentować ;)

    Udanego dnia :*

    • Cieszę się, że wysyp mija :) Polecam masaże, bo to naprawdę działa… myślę, że u mnie tym lepiej, bo mam problem z gromadzeniem wody i myślę, że odbija mi się to również na twarzy.

      Dobrego dnia :*

  • Ja od czasu do czasu stosuję sobie serie masażu Tanaka. Ponieważ używam różnej pielęgnacji nie stosuję go regularnie, ale i tak widać efekty na skórze i na twarzy.

  • Marlene

    Baaaardzo sie ciesze, ze napisalas posta na ten temat! Od jakiegos czasu przymierzam sie do masazu Tanaka, ale przy mojej systematycznosci, a raczej jej braku, chyba niewielkie beda efekty koncowe.. Ale, ze sam masaz dziala dobroczynnie na nasze buzie – nie mam co do tego watpilwosci. Chodzilam do szkoly jezykowej z dziewczyna z Filipin, ktora pokazywala mi kilka technik „prasowania” twarzy. Wierz mi, naprawde wygladala o wiele mlodziej niz wskazywalaby na to metryka, a cere miala fantastyczna. Sama probowalam kilka razy „sie wymasowac”, ale mam problem z olejkami – nie cierpie miec tlustego filmu na twarzy. Probowalam olejku z Nuxe oraz Bio Oil i oba podraznily moja skore, wiec odpuscilam.. Jak znajde odpowiednia substancje „poslizgowa” ,to z pewnoscia podejme kolejne wyzwanie:)

    • kasia B

      Masaż można wykonać również za pomocą talku

  • Od jakiegoś czasu zaczęłam stosować masaż przy demakijażu – zaczęłam tez używać olejku do demakijażu co jest świetnym momentem na masaż właśnie.

  • Marta

    Polecasz ciekawe kosmetyki. Niestety mojej cerze oleje chyba nie służą, albo nakładam ich zbyt dużą ilość. Zawsze mam takie wrażenie ciężkości i oblepienia skóry.

    • Możesz to samo robić z codziennym, ulubionym kremem, ja masuję twarz kiedy tylko nakładam kosmetyki pielęgnacyjne – regularnie rano i wieczorem :)

      • Marta

        Spróbuję na pewno :*

  • Pingback: Kosmetyki rozświetlające – puder brązujący Guerlain Joli Teint, baza rozświetlająca Météorites Base – BeautyIcon.pl – blog o tym co piękne wewnątrz i na zewnątrz()

Wszystkie materiały zawarte na łamach bloga są chronione prawami autorskimi, a ich kopiowanie lub wykorzystywanie jest zabronione.

© 2008 - 2020 - BeautyIcon.pl

Social Media