Podkład to podstawowy kosmetyk do makijażu, którego używa niemalże każda kobieta. Jednakże wokół tematu podkładów wciąż krąży wiele pytań, które postanowiłam zebrać i odpowiedzieć na nie w tym wpisie.
Mam nadzieję, że prócz moich wskazówek podzielicie się własnymi refleksjami. Zapraszam!
Kilka słów o podkładzie – formuła, składniki…
Do tworzenia podkładów preferowany jest typ emulsji O/W – olej w wodzie, gdzie woda szybko odparowuje i na skórze pozostaje kolorowa, równomierna warstwa, którą fachowcy nazywają błoną. Tego typu warstwa często wyróżnia się lepszą trwałością od formulacji W/O – woda w oleju, kiedy to po jej nałożeniu zazwyczaj odczuwamy lepkość, oleistość nałożonego kosmetyku. Zauważamy również zwiększone błyszczenie skóry w krótkim czasie od nałożenia.
Od czego zależy efekt matowienia i trwałości?
Większość podkładów matujących i długotrwałych to silikonowe emulsje, ale nie rezygnuje się całkowicie z fazy olejowej i określenie oil free można uznać za mylące. W produkcie zawarty jest lotny olej silikonowy, który pozostawia przyjemną w dotyku warstwę – błonę. Ponad to w podkładach stosowane są takie składniki jak talk, nylon-6, nylon-12, krzemionka, pochodne skrobiowe – pochłaniające sebum.
Od czego zależy poziom krycia?
Zależy od ilości kolorowych pigmentów, których przeciętna zawartość w produkcie to 5-15%. Kolor uzyskiwany jest za pomocą dodania do formuły dwutlenku tytanu oraz mniejszych ilości żółtych, czerwonych i czarnych tlenków żelaza. Barwione kremy na dzień (bb kremy, kremy tonujące) zawierają tylko około 3-6% pigmentów, dlatego są lekko kryjące.
Inne możliwe składniki stosowane w podkładach to nawilżająca gliceryna, filtry przeciwsłoneczne – chemiczne lub fizyczne, pigmenty, olejki zapachowe, zagęszczacze, emulgatory, substancje konserwujące, woda, alkohol, wosk pszczeli i inne.
Jaki powinien być dobry podkład?
Wiele zależy od preferencji, ale na pewno opakowanie powinno być dostosowane do zawartej w nim formuły kosmetyku – tak aby ten swobodnie i w odpowiedniej ilości mógł być dozowany. Kosmetyk powinien również dobrze rozprowadzać się na skórze. Zaletą jest, gdy podkład nie rozmazuje się, nie waży, dobrze współpracuje z większością tradycyjnych kremów na dzień. Czasami to jednak nie podkład jest winowajcą sytuacji, a pielęgnacja, która wcześniej została użyta. Warto więc zadbać o to aby krem, który nakładamy na dzień, również posiadał właściwości dobrego łączenia się z makijażem. Pamiętajmy aby nie nakładać podkładu zbyt szybko po nałożeniu pielęgnacji, gdy ta jeszcze dobrze się nie wchłonęła. W takim wypadku może dojść do rozmazywania się kosmetyku, rolowania na skórze, w konsekwencji mylnej oceny kosmetyku.
Czy podkład w kremie musi być tłusty, a podkład we fluidzie lekki?
Sama konsystencja nie zapewnia o rezultacie. Fluid nie musi być lżejszy i bardziej nawilżający niż krem, a krem nie musi obciążać skóry. Jednakże ze względu na pewne przyjęte stereotypy, podkłady w kremach formułuje się tak aby rzeczywiście spełniały te założenia. Tak więc podkłady w kremie zazwyczaj dedykowane są cerom suchym i dojrzałym.
Co odróżnia podkład płynny od tego w kompakcie czy sztyfcie?
Przede wszystkim formulacja. Tak jak już wspomniałam, standardowy podkład płynny to taki na bazie W/O lub O/W natomiast podkład w kompakcie to formulacja woskowo-olejowa. W takim produkcie razem z wysoką zawartością kryjących pigmentów idzie wysoka zawartości pudrowych substancji. Dla przykładu sztyfty są gęściejsze, bezwodne, co odbiera się na ogół jako tłuste. Tego typu produkty najlepiej sprawdzają się na cerze normalnej i suchej, ewentualnie dojrzałej. Ze względu na ich lepkość – trudniej je rozprowadzić, co wymaga doświadczenia. Można je z powodzeniem stosować jako korektor gdyż niektóre podkłady w sztyfcie zawierają bardzo mocne właściwości kryjące.
Podkłady w sztyfcie lub kompakcie mogą wysuszać skórę, ponad to zawartość pigmentów stanowi zazwyczaj 10-15% produktu. Największą pigmentację (krycie) znajdziemy w korektorach. Wysuszające działanie tego typu produktów można przypisać użytym w formule estrom, natomiast dzięki nim podkład dobrze się rozprowadza, jest kremowy i przy tym niestety pozostawia pudrową, wysuszającą warstwę.
Zdjęcie: Maybelline
Co oznacza dopisek oil-free na opakowaniu podkładu?
To zazwyczaj emulsje silikonowe, składające się z fazy olejowej i wodnej. Faza olejowa składa się z jednego lub kilku olejów silikonowych. Im więcej płynnych silikonów tym mniej fazy olejowej – tłuszczu.
Określenie oil-free głównie oznacza, że jest to produkt skierowany dla cery tłustej. Podkład powoduje mniejszy połysk i posiada właściwości matujące. Co istotne beztłuszczowy podkład nie musi być matujący i przeznaczony dla cery tłustej. Istnieją tłuste oleje silikonowe. Warto wypróbować dany podkład na swojej skórze. To czy podkład będzie spełniał potrzeby skóry tłustej czy mieszanej, zależy od składu, w tym stężeń komponentów olejowych.
Co zawierają podkłady długotrwałe i wodoodporne?
Za dobre przyleganie podkładu do skóry odpowiadają lotne oleje silikonowe, które powodują doskonałe właściwości rozprowadzania się produktu na skórze oraz szybkie jego wysychanie i trwałe przywieranie – odporne na zmywanie. Takie podkłady często są ubogie w lipidy, nie polecane dla cer bardzo suchych. Mogą powodować nieprzyjemne uczucie napięcia skóry.
Co charakteryzuje podkłady przeciwzmarszczkowe?
Zawierają pigmenty rozpraszające światło, dzięki czemu małe zmarszczki wydają się mniej widoczne. Niektóre z nich zawierają również działanie pielęgnacyjne. Formulacja bazowa zawiera właściwości nawilżające – nawodnienie skóry wpływa na złagodzenie drobnych zmarszczek. Takie podkłady są zazwyczaj lekkie. Wszelkie niedoskonałości tuszujemy używając dodatkowo korektora.
Zobacz też:
>> Podkład dla cery dojrzałej Sisleya Le Teint <<
Jak nakładać podkład?
Zacznij od czoła lub od środka twarzy – okolicy nosa gdzie najczęściej skóra jest najbardziej zaczerwieniona. Rozcieraj podkład na boki, jeżeli chcesz uzyskać efekt zwiększonego krycia zastosuj technikę miejscowego wklepywania produktu. Nie radzę nakładać kosmetyku w postaci kropek, a potem ich rozcierać… niektóre podkłady bardzo szybko zasychają przez co zanim rozetrzesz podkład, ten zdąży zastygnąć.
Przy rozprowadzaniu podkładu unikaj strefy pod oczami, tam użyj specjalnie przeznaczonego do tej strefy korektora.
Co wybrać – pędzel czy gąbeczkę do aplikacji podkładu?
Pędzel absorbuje więcej podkładu, więc jest mniej ekonomiczny, z kolei gąbeczka nie tylko absorbuje go mniej, ale pozwala na naturalne pokrycie skóry. Krycie przy pomocy pędzla jest intensywniejsze, zaś przy pomocy gąbeczki średnie i bardziej naturalne. Gąbeczki zużywają się szybciej niż pędzle do makijażu.
Rodzaje pędzli do podkładu
- okrągły, miękki, puchaty pędzel – nakładaj podkład kolistymi ruchami, nie pozostawia smug.
- pędzel wykonany z dwóch rodzajów włosia – miły w dotyku, nie pozostawia smug.
- puchaty pędzel o zwartym włosiu, wykończony na płasko – idealny do mocnego krycia i techniki stemplowania.
- tradycyjny, płaski pędzel o zwartym włosiu – dobry do modelowania twarzy, ale może powodować smugi.
Jak nakładać podkład przy pomocy gąbeczki?
Najpierw należy gąbeczkę zmoczyć w wodzie i odcisnąć w chusteczkę / papier, dzięki temu aplikacja podkładu jest komfortowa, unika się ewentualnych podrażnień skóry. Najlepiej nałożyć podkład na twarz (lub na wierzch dłoni skąd będzie się pobierać kosmetyk aplikatorem) i rozetrzeć go gąbeczką. Jeśli nałożysz podkład na gąbeczkę to wchłonie ona znaczną ilość kosmetyku, co jest nieopłacalne. Jeżeli chcesz uzyskać efekt mocniejszego krycia zastosuj technikę stemplowania.
Czy mogę nakładać podkład palcami?
Ta metoda jest najmniej higieniczna. Po nałożeniu dłonie i paznokcie są ubrudzone – trudno je domyć. Osoby, które mają cerę naczynkową powinny zastosować pozostałe metody aplikacji, gdyż rozgrzewanie skóry przy aplikacji podkładu może powodować rozszerzenie naczynek.
Mam trądzik i stany zapalne na skórze, czy mogę używać podkładu?
Niestety nie powinnaś używać podkładu, który dodatkowo nasili stan zapalny, blokując pory i powodując rozwój bakterii beztlenowych. Skóra musi oddychać i najlepiej nie blokować jej żadnymi produktami. Jeżeli czujesz się niekomfortowo, masz ważne spotkanie warto nałożyć delikatniejszy np. apteczny krem koloryzujący i punktowo korektor, a po przyjściu do domu dokładnie oczyścić cerę z makijażu. Jeżeli na Twojej skórze nie ma ran, zaognionych stanów zapalnych, warto sięgnąć po podkład dedykowany cerze trądzikowej.
Co jeśli nałożę za dużo podkładu?
Odciśnij nadmiar podkładu chusteczką lub jeśli to nie pomoże wykonaj demakijaż i nałóż podkład ponownie :)
Co zrobić aby przedłużyć trwałość podkładu?
Jeżeli Twój kosmetyk nie jest długotrwały, warto po zakończeniu makijażu go upudrować, a jeśli ta metoda zawiedzie możesz wypróbować specjalny spray utrwalający makijaż. Szczególnie polecany jest spray z profesjonalnej marki Kryolan. Pamiętaj również o bazie na jaką nakładasz podkład – krem nie powinien być tłusty, zawartość lipidów powinna być odpowiednio zrównoważona, dostosowana do wymogów cery mieszanej i tłustej.
Zobacz też:
>> Krem na dzień. Polecane kremy pod podkład <<
Jaki podkład wybrać dla cery mieszanej?
Moja sugestia to wybrać podkład o lekkiej konsystencji i średnim kryciu. Ewentualne mankamenty pokryć korektorem. A na koniec zastosować puder utrwalający – z krzemionką. Pudrem pokrywać strefy gdzie skóra ma skłonność do błyszczenia.
Jak dobrać kolor podkładu?
Wybierz trzy kolory, które na pierwszy rzut oka odpowiadają kolorowi Twojej skóry. Następnie nałóż odrobinę każdego z nich na linię żuchwy i delikatnie rozetrzyj. Podkład, który najlepiej stopił się z Twoją cerą jest tym właściwym. Testuj podkłady w świetle dziennym aby uniknąć przekłamania koloru.
Nie dobieraj podkładu testując kolor na dłoni lub nadgarstku, odcień skóry ciała różni się od odcienia cery.
Jaką tonację podkładu wybrać – żółtą, neutralną czy różową?
Pigmenty żółte neutralizują zaczerwienienia i zasinienia, podczas gdy pigmenty różowe rozświetlają i odmładzają zmęczoną cerę. Kolorystyka neutralna jest najbardziej uniwersalna, stanowi zrównoważone połączenie pigmentów. Jeżeli Twoja cera posiada zarówno miejscowe zaczerwienienia jak i zasinienia, najpierw dobierz tonację podkładu biorąc pod uwagę ogólną charakterystykę skóry, a następnie dobierz korektor z odpowiednim pigmentem niwelującym zbyt odznaczający się ton skóry. Możesz również przed aplikacją podkładu użyć specjalnej bazy np. na zaczerwienienia polecana jest baza z zielonym pigmentem.
Nie znalazłam idealnego koloru podkładu, wybrać ten nieco jaśniejszy czy ciemniejszy?
Przede wszystkim nasza karnacja zmienia się zależnie od pory roku, więc trudno dobrać kolor podkładu idealny na cały rok. Jeżeli stoisz przed wyborem odcienia, który będzie nieco jaśniejszy lub ciemniejszy, wybierz ten jaśniejszy. Wiele podkładów utlenia się na skórze w rezultacie ciemniejąc. Jeżeli masz możliwość używania różnych odcieni podkładu możesz sama stworzyć idealny dla siebie odcień.
Mój podkład nie kryje wystarczająco. Jak zwiększyć krycie podkładu?
Wiele nowoczesnych podkładów umożliwia krycie warstwowe, co oznacza, że możesz stopniować efekt od lekkiego krycia po średnie lub mocne. Należy w tym celu nałożyć jeszcze jedną warstwę lub wklepać podkład miejscowo tam gdzie potrzeba go więcej.
Dlaczego niektóre podkłady osadzają się w zmarszczkach?
Może to wynikać z niewłaściwej pielęgnacji skóry, która jest niedostatecznie nawilżona, wygładzona. Innym powodem może być sam kosmetyk, którego formuła zawiera zbyt dużo pudru.
Jaka jest data przydatności podkładu?
Zazwyczaj jest to 12 miesięcy od otwarcia, chyba, że na opakowaniu zaznaczono inaczej – symbol otwartego słoiczka wraz z numerem określa liczbę miesięcy zdatności produktu do użytku po jego pierwszym użyciu. Jeżeli podkład jest fabrycznie zamknięty, jego świeżość określa się na 5 lat od daty produkcji.
Czy podkład niszczy cerę?
Podkład dobrej jakości i odpowiednio dobrany do typu cery nie powinien pogarszać jej stanu. Wiele nowoczesnych kosmetyków prócz właściwości maskujących zawiera składniki pielęgnacyjne i ochronne. Natomiast zbyt ciężki, źle dobrany kosmetyk, niewłaściwie zmywany podczas demakijażu może wpłynąć negatywnie na stan cery – powstawanie wyprysków, ogólne pogorszenie kolorytu.
W kolejnych wpisach pojawią się propozycje i testy popularnych podkładów. Dajcie znać czy wpis Wam pomógł, rozwiał ewentualne wątpliwości na temat podkładów?
Pingback: Najlepsze podkłady rozświetlające 2017 – BeautyIcon.pl – blog o tym co piękne wewnątrz i na zewnątrz()